18 C
Skopje
E mërkurë, 27 Maj, 2020
Ballina Kuriozitete

Kuriozitete

Burimet serbe: Kurshumlia ka qenë çerdhe shqiptare; Aty ka sunduar vet shqiptari i pastër. Kanë jetuar më të tmerrshmit

Se Toplica e Jabllanica kanë qenë të banuara me shumicë shqiptare, për çudi gjejmë fakte dhe të dhëna edhe te disa autorë serb. “Kurshumlia...

Familja adopton një qen të bukur, veterineri sa e pa thirri menjëherë policinë

Su Yun dhe familja e tij që jetojnë në provincën kineze Yunnan gjithmonë kanë pasur dëshirë të adoptonin një qenush. Gjatë pushimeve ata panë...

Fotografia më perfekte e një shqiponje

 Në shumë raste, është thjeshtë çështje mendimi kur dikush thotë që ai ka bërë fotografinë perfekte dikur në të kaluarën. Në këtë rast fotografinë që...

Grupet greke greqizojnë fshehtas Shqipërinë, ky është plani i fshehtë

Gazetari Marin Mema ka treguar së fundmi grupet greke që po greqizojnë fshehtas Shqipërinë. Mema ka publikuar fakte dhe dokumente, ku sipas tij tregojnë...

OBSH: Tregu në Wuhan pati rol në shpërthimin e epidemisë së koronavirusit

Tregu në qytetin qendror kinez, Wuhan kishte një rol në shpërthimin e epidemisë së koronavirusit vitin e kaluar, si një burim ose ndoshta si...

Ky është populli më i ndershëm në botë

Nëse të humb dicka në Tokio, Japoni, me siguri që do ta gjesh shumë shpejt! Me një popullsi deri në 14 milionë njerëz, miliona...

5 gabime që po bëni me vendosjen e maskave

E kemi thënë edhe më herët që maskat tani janë bërë pjesë e normalitetit të ri. Njerëzit duket sikur po përshtaten me këtë fakt...

Shiti flokët për 3 euro dhe bleu qumësht për fëmijën e saj

Një nënë në Bangladesh, e cila punonte në punë ditore, nuk mund të gjente punë për shkak të llojit të ri të koronavirusit që...

Viti 2020 pritet të jetë viti më i ngrohtë ndonjëherë në planetin Tokë, thonë shkencëtarët

Shkencëtarët njoftuan të enjten se viti 2020 ka gjasa prej 75 për qind të jetë viti më i ngrohtë, ndonjëherë në planetin Tokë. Sipas mediave...

Më Të Lexuara

OBSH paralajmëron: Valë e dytë e koronavirusit, nëse…

Derisa shumë vende të botës kanë lehtësuar masat kundër koronavirusit, Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka paralajmëruar ato se mund të përballen me “valën...

Itali, frikë nga falimentimet

Bergamo është prekur nga pandemia si asnjë qytet tjetër. Ndërmarrjet u mbyllën me javë të tëra, por banorët shohin drejt së ardhmes dhe shpresojnë...

Hiqet ora policore. Ja vendimi i fundit i Qeverisë

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në seancën e mbajtur sot miratoi këto vendime: – Hiqet ora policore duke filluar nga data 27.05.2020 – Hapja...

Për kë bien kambanat e Ilir Metës?

E vetmja gjë që nuk do të ndryshojë në këtë telenovelë të një ‘Puci të butë shteti’, është finalizimi i kapjes përfundimtare dhe totale...

Nuk është e shoqja, Lorik Cana zbulon se për kë është tepër xheloz

Ish-mbrojtësi i Kombëtares së Shqipërisë, Lorik Cana, mes pandemisë së koronavirusit, është izoluar në shtëpinë e tij në Itali së bashku me bashkëshorten, Monikën...

Tre propozimet e opozitës për të reformuar sistemin zgjedhor në Shqipëri

Gjatë takimit të mbajtur sot në kuadër të Këshillit Politik, opozita ka paraqitur me propozime konkrete lidhur me financimin e partive, kuotave gjinore dhe...