13 C
Skopje
E mërkurë, 27 Maj, 2020

Bota

Rregulla të reja për prostitutat në Zvicër – për të minimizuar rrezikun e transmetimit të coronavirusit

Punonjësit e seksit zviceran kanë hartuar një listë të rregullave, për të cilat ata thonë se minimizon rrezikun e transmetimit të coronavirusit në bordello,...

Karaxhovski thotë se virusin e shkatërron dezinfektimi, maska dhe mend në kokë

Koha e nxehtë nuk e vret virusin,ndërsa për ata që besojnë se nuk ekziston, epidemiologu Zharko Karaxhovski tha të bëjnë rolin e familjarëve që...

Vendosja e maskave është e rrezikshme për fëmijët nën moshën dy vjeç, thonë ekspertët japonezë

Vendosja e maskave është bërë e zakonshme gjatë pandemisë së coronavirusit, por ato nuk duhet të përdoren nga fëmijët nën moshën dy vjeç. Sipas mediave...

India ‘arreston’ pëllumbin, dyshohet se ishte mjet spiunazhi

Një pëllumb “spiun” pakistanez vendoset prapa grilave në Indi. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, akuza erdhi pasi Geeta Devi, një banore e regjionit...

Gruaja myslimane bëhet gjykatësja e parë me hixhab në Britani të Madhe

Një grua që është bërë gjykatësja e parë me hixhab në Britani të Madhe – motivon edhe njerëzit e tjerë të fesë islame,...

OBSH paralajmëron: Valë e dytë e koronavirusit, nëse…

Derisa shumë vende të botës kanë lehtësuar masat kundër koronavirusit, Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka paralajmëruar ato se mund të përballen me “valën...

​Hungaria parashikon heqjen e gjendjes së jashtëzakonshme më 20 qershor

Gjendja e jashtëzakonshme, e miratuar në Hungari për luftën kundër koronavirusit të ri, pritet të hiqet më 20 qershor, theksoi sot qeveria e kryeministrit,...

BE-ja dhe Japonia së bashku kundër pandemisë dhe për rimëkëmbje ekonomike

Liderët e Bashkimit Evropian dhe Japonisë në video konferencën e sotme konfirmuan partneritetin strategjik për zgjidhjen e çështjeve globale, duke theksuar se do të...

Franca do të pranojë 400 aplikues të azilit dhe 350 fëmijë refugjatë pa shoqërim nga Greqia

Qëllimi i Francës, që në periudhën në vijim të pranojë 400 aplikues të azilit dhe 350 fëmijë refugjatë pa shoqërim, të cilët gjendjen në...

Më Të Lexuara

Lavdërim paturpësisë

Arbër Çeliku Hapësira jonë vepruese tashmë karakterizohet nga mungesa e njërës ndër vetitë më elementare njerëzore, që është TURPI. Si rrjedhojë, paturpësia është kthyer në...

Andonovski: Agjencia për Programe Evropiane Arsimore dhe Lëvizshmëri ka parregullsi gjatë punës

VMRO-DPMNE në disa raste gjatë vitit të kaluar zbuloi se ka parregullsi në punën e Agjencisë Nacionale për Programe Evropiane Arsimore dhe Lëvizshmëri, e...

Çanta “Luj Viton” (nuk) ishte kthyer tek Jordan Kamçev

Fotografia e çantës “Luj Viton”, nga lënda “Reket”, në shtëpinë e prindërve të të akuzuarit Bojan Jovanovski – Boki 13, sot në Gjykatën Penale...

Lojtarët e Fc Prishtinës dalin negativë në testin për Covid-19

Skuadrat e Superligës së Kosovës në futboll po vazhdojnë të kryejnë testimet për Covid-19. Shumë prej tyre e kanë kryer këtë testim, ndërsa rezultatet për...

Komisioni për sëmundje ngjitëse demanton se ka sjellë vendim për lehtësim të plotë të masave

Komisioni për sëmundje ngjitëse i demanton informatat të cilat janë plasuar sot në disa mediume të caktuara se në takimin e mëngjesit është sjellë...

Për një javë janë ndarë ndihma për 360 persona në rrezik social

Për një javë, nga e hëna e kaluar deri dje, vullnetarët e organizatës komunale të Kryqit të Kuq dërgoi pako me ushqim dhe produkte...