E shtunë, 8 Gusht, 2020
18 C
Skopje

Bota

Virologët gjermanë këshillojnë: Nxënësit me maska në fytyrë edhe gjatë orëve mësimore

Virologët kryesorë të Gjermanisë kanë thënë se vendosja e maskës në fytyrë në shkolla duhet të bëhet e detyrueshme, përfshirë gjatë orëve të mësimit,...

Bill Gates sërish prognozon, thotë se ndryshimet klimatike do të mund të ishin më vdekjeprurëse se coronavirusi

Në blogun e tij, miliarderi amerikan Bill Gates ka paralajmëruar për rrezikun e ndryshimit klimatik, duke theksuar se viktimat në njerëz dhe shpenzimet financiare...

OBSH-ja: Pesë spitale janë jo funksionale pas shpërthimit në Bejrut

Më shumë se 5000 njerëz janë lënduar si rezultat i shpërthimit në kryeqytetin libanez, Bejrut, ku mbi 130 janë pranuar në njësi të kujdesit...

Pasuria e Mark Zuckerbergut arrin shifrat e 100 miliardë dollarëve

Pasuria e themeluesit të Facebook-ut, Mark Zuckerberg është rritur në mbi 100 miliardë dollarë pasi rrjeti social nisi një shërbim të ri të videove...

​Zbulohet pika e dobët e coronavirusit

Shkencëtarët nga Universiteti i Kansas kanë zbuluar “pikën e dobët” të virusit korona SARS-CoV-2. Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër...

Shokuese, paketon burrin e vdekur në valixhe, ndalohet gruaja në aeroportin e Mynihut

Një grua dhe vajza e saj janë ndaluar në aeroportin e Mynihut, pasi disa oficerë gjetën skeletin e një burri të vdekur në valixhen...

Studimi, COVID-19 mund të përhapet më lehtë sesa mendohej në shkolla

Coronavirusi mund të transmetohet më lehtë në mjediset shkollore dhe kampet verore. Kjo gjë u kuptua pas shfaqjes së detajeve të reja të shpërthimeve në...

Guvernatori i Bejrutit shpërthen në lot: Është sikur në Hiroshima, zjarrfikësit që shkuan për ta shuar zjarrin janë zhduku (Video)

Kryeqyteti i Libanit, Bejrut, është goditur nga disa shpërthime të fuqishme, e sipas Kryqit të Kuq të Libanit, deri më tani kanë humbur jetën...

Pallmer: SHBA kërkon partner të fortë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut

Përfaqësuesi për Ballkanin Perëndimor në Departamentin Amerikan të Shtetit, Metju Pallmer thotë se Maqedonisë së Veriut i duhet Qeveri që do të jetë partner...

Më Të Lexuara

Shqipëria pengon 370 kilogram marihuanë të futet në Maqedoninë e Veriut

Në pikën kufitare mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, policia shqiptare ka ndaluar një dërgesë masive me marihuanë që të futet në Maqedoni. “Droga është...

Përvjetori i vërshimeve në Hasanbeg, tmerr dhe frikë për vërshime të reja

“6 gushti është datë e hidhur, për banorët e Hasanbegut. Janë bërë 4 vite nga ngjarjet tragjike në këtë vend, ku humbën jetën 22...

​Zbulohet pika e dobët e coronavirusit

Shkencëtarët nga Universiteti i Kansas kanë zbuluar “pikën e dobët” të virusit korona SARS-CoV-2. Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër...

Shokuese, paketon burrin e vdekur në valixhe, ndalohet gruaja në aeroportin e Mynihut

Një grua dhe vajza e saj janë ndaluar në aeroportin e Mynihut, pasi disa oficerë gjetën skeletin e një burri të vdekur në valixhen...

Studimi, COVID-19 mund të përhapet më lehtë sesa mendohej në shkolla

Coronavirusi mund të transmetohet më lehtë në mjediset shkollore dhe kampet verore. Kjo gjë u kuptua pas shfaqjes së detajeve të reja të shpërthimeve në...

Selimi: Hashim Thaçi më dërgoi porosi që të mos flasë në Speciale, e vet foli katër ditë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka folur për Gjykatën Speciale dhe intervistwn e Presidentit Thaçi. Selimi në “Debat Plus” me Ermal...