Përdorimi i telefonave dhe tabletëve gjatë natës mund ta rrisë nevojën për të konsumuar...

Sipas një eksperimenti të bërë në minjë, ekspozimi ndaj dritës artficiale ndikon në rritjen e nevojës për ngrënie të ushqimeve që përmbajnë sheqer, shkruan...

​Dhimbja e shpinës, kur duhet të shkoni urgjent te mjeku

Dhimbja në shpinë zakonisht nuk është kusht rreth së cilit duhet të shqetësohemi, sipas mjekëve amerikanë. Ky lloj i dhimbjes është jashtëzakonisht i zakonshëm dhe...

Këto janë ushqimet që e përmirësojnë shikimin

Shumë njerëz përballen me probleme me shikimin. Kontakti i vazhdueshëm me kompjuterë, celularë dhe teknologjinë në përgjithësi ka bërë që numri i personave që...

Këshilla për një zemër të shëndetshme

Zemra është e ndryshueshme. Ajo dëshiron ta doni dhe të jetë e dashur, por shpesh herë mund edhe të lëndohet përgjatë rrugës. Zemra është muskuli...

Orari 10-orësh i punës e rritë rrezikun e sulmit në tru për 30 për...

Njerëzit që punojnë 10 orë në ditë mesatarisht një herë në javë kanë një rritje të rrezikut të sulmit në tru për 30 për...

Shpresë e madhe për njerëzimin, testohet vaksina kundër kancerit

Një vaksinë për parandalimin ose vonimin e kancerit është duke u testuar në qenë mundet dhe një ditë të realizohen testime edhe tek njerëzit,...

Katër perimet që duhet t`i konsumoni për eleminimin e yndyrave

Mos prit më gjatë dhe elimino yndyrën e akumuluar në mënyrë të natyrshme dhe pa rreziqe për shëndetin tënd. Në këtë artikull ju paraqesim perimet...

5 Përfitimet shëndetësore që merrni nga birra

Pavarësisht se mund të jetë pije alkoolike, birra në vete ngërthen edhe përfitime shëndetësore. Shkenca ka radhitur disa nga arsyet përse birra është e shëndetshme...

6 Pije që ju ndihmojnë të qëndroni të hidratuar përgjatë verës

Temperaturat po rriten, ta mbajmë trupin tonë të hidratuar përgjatë këtyre temperaturave është mjaft sfiudese. Mirëpo, është e rëndësishme që t’i kushtoni rëndësi trupit tuaj...

Siguria në pishina/ Ja disa rregulla që duhen respektuar me detyrim

Pishinat janë zgjidhja më e shpejtë e çdokujt për t’u freskuar dhe për të përballuar temperaturat e larta të verës. Jo më kot janë...

Postimet e fundit