Këngëtarja e Izraelit në Eurovision, Eden Golan, i është kërkuar të qëndrojë në dhomën e saj të hotelit, përveç momentit kur performon.

Si pasojë e protestave pro-palestineze dhe ngjarjeve që mund të ndodhin në qytetin nikoqir të Eurovisionit, Malmo, Eden Golan është këshilluar të qëndrojë jashtë vëmendjes kur nuk është në skenë.

Përfaqësuesja e Izraelit për Eurovisionin e këtij viti është nën masa të rrepta sigurie, duke mbajtur një simbol në shenjë solidariteti me të burgosurit që mbahen nga Hamas. Policia suedeze është në gatishmëri të lartë dhe ka kërkuar ndihmë edhe nga Danimarka dhe Norvegjia për konkursin më të madh të muzikës në Evropë, i cili po rezulton të jetë një nga edicionet më kontroverse – kryesisht për shkak të pjesëmarrjes së Izraelit.

Ka pasur thirrje për bojkotim të ngjarjes, dhe më shumë se 1,000 artistë suedezë kanë kërkuar që Golan të mos lejohet të marrë pjesë, ashtu si edhe 1,400 punonjës të industrisë së arteve në Finlandë.

Këngëtarja ruso-izraelite thuhet se është kërkuar nga shërbimi i sigurisë së Izraelit, Shin Bet, të mos dalë nga dhoma e saj e hotelit për sigurinë e saj dhe është nën mbrojtje të truprojeve.

Golan shkroi në Instagram: “Ndërsa filloj këtë udhëtim, jam e mbushur me kaq shumë emocione – entuziazëm, pritje, pak nervozizëm, por më e rëndësishmja dëshira për të dhënë performancën më të mirë që di. Jam e nderuar dhe plot me krenari që përfaqësoj vendin tonë – kjo këngë na përfaqëson të gjithëve ne, përfshirë ata që janë në shtëpi dhe ata që nuk janë – ne jemi duke ju pritur”.

Organizatorët kishin kërcënuar të përjashtonin Izraelin nëse Golan nuk do ta rishkruante tekstin e këngës së saj ‘October Rain’, pasi i gjetën vargjet e tekstit si shumë të ngarkuara politikisht – e njohur gjerësisht si referencë për sulmet e 7 tetorit të Hamas. Kënga u modifikua dhe u riemërtua si ‘Hurricane’, duke siguruar kështu pjesëmarrjen e saj.

Duke folur me AFP, Golan është shprehur e befasuar që organizatorët që refuzuan versionin e parë të këngës, të titulluar ‘October Rain’. “U çudita kur Bashkimi i Radio-Televizioneve Evropiane nuk e miratoi këngën”, tha Golan. “Nuk mendoj se versioni i parë ishte politik”.

Megjithatë, disa nga vargjet e këngës si “Nuk ka më ajër për të marrë frymë” dhe “Të gjithë ishin fëmijë të mirë, secili prej tyre”. u veçuan dhe mendohet të jenë në lidhje me viktimat e sulmit të Hamasit. Vargjet e reja si “Jam ende e thyer nga ky uragan” shihen si referencë ndaj sulmeve, por EBU i dha dritën jeshile.

Golan argumenton se ‘Hurricane’ funksionon në shumë nivele dhe është i hapur për interpretim. “Çdo person që e dëgjon mund të lidhet me këngën në nivelin e tij”, tha ajo. “Populli ynë, vendi ynë, lidhet me të në një nivel shumë më të thellë emocional për shkak të tragjedisë që kemi kaluar”.

Më parë, EBU ka denoncuar “fushata të caktuara në rrjete sociale” kundër artistëve pas kërcënimeve me vdekje për përfaqësuesen izraelite Eden Golan.

Ka pasur frikë se Eurovisioni i këtij viti do të jetë një objektiv i dukshëm për ekstremistët islamikë për shkak të përfshirjes së Golan. Gjithashtu ka shqetësime në lidhje me sulmet kibernetike dhe anëtarësimin e Suedisë në NATO, të gjitha këto kërcënojnë moton e Eurovisionit “Të bashkuar nga muzika”.

Gjysmëfinalja e parë Eurovision Song Contest është të martën më 7 maj dhe e dyta, të enjten 9 maj përpara finales së madhe, të shtunën më 11 maj.