Moti sot në Maqedoni

Moti në Maqedoni do të jetë me vranësira dhe me reshje të shiut, ndërsa në viset malore me reshje të borës. Reshje më të rrëmbyeshme do të ketë në orët e pasdites në pjesët veriperëndimroe dhe verilindore të vendit, ku lokalisht pritet të bijnë mbi 25 l/m2. Do të fryejë erë mesatare deri e përforcuar nga drejtimi jugperëndimor.

Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej katër deri 10 gradë, ndërsa e ditës prej 10 deri 16 gradë.

Në Shkup, moti kryesisht do të jetë i vrenjtur dhe me reshje të kohëpaskohshme të shiut dhe me erë mesatare, p-ërkohësisht të përforcuar nga drejtimi jugor.

Temperatura e mëngjesit do të zbresë deri 8 gradë, ndërsa e ditës do të ngritet deri 13 gradë.

Prej të dielës fillon periudha e motit të ndryshueshëm me vranësira, më i freskët dhe me periudha me diell. Temperaurat e mëngjesit vende-vende do të zbresin edhe nën zero.