16 C
Skopje
E martë, 26 Maj, 2020

Bota

Një aeroplan izraelit zbarkoi në Turqi për herë të parë pas 10 vjetësh

Aeroplan i linjës ajrore izraelite El Al zbarkoi sot në Turqi për herë të parë në 10 vjet dhe pas një mosmarrëveshjeje të ashpër...

Mark Zuckenberg, njeriu i tretë më i pasur i botës

Në moshën vetëm 36-vjeçare, Mark Zuckenberg është njeriu i tretë më i pasur i botës. Billionare index e Bloomberg, që rendit njëri pas tjetrit më...

SHBA dhe Kina, një hap larg luftës së ftohtë

Kina dhe Shtetet e Bashkuara janë vetëm një hap larg luftës së ftohtë. Kështu deklaroi ministri i jashtëm kinez, Uang Yi, duke shpjeguar se të...

Vendet evropiane që i kanë hapur kufijtë përkundër gjendjes pandemike

Evropa po lehtëson ngadalë kufizimet e bllokimit me disa vende që përgatiten të mirëpresin turistët ndërkombëtarë në muajt e ardhshëm Zyra e Jashtme e Mbretërisë...

Myslimanët në mbarë botën e falën Fiter Bajramin nën kufizime të mëdha shkaku i coronavirusit

Në mbarë botën, myslimanët filluan ta festojnë sot Fiter Bajramin, festë kjo që shënon fundin e agjërimit të Ramazanit, derisa miliona njerëz janë nën...

Iu kërkoi të mbanin distancën sociale, adoleshentët e tërhoqën policin zvarrë nëpër park

Vetëm pse iu kërkoi të mbanin distancën sociale dhe të mos grumbulloheshin, një grup adoleshentësh e rrahën dhe e tërhoqën zvarrë një polic, në...

Trump: Objektet fetare të rihapen këtë fundjavë

Donald Trump thotë se i konsideron objektet fetare si qendra “jetike” dhe u ka bërë thirrje guvernatorëve të lejojnë rihapjen e tyre këtë fundjavë. “Sot...

Coronavirusi zbulohet për herë të parë edhe në qumështin e gjirit

Foshnja e një nëne që kaishte COVID-19, gjithashtu është kontraktuar me virusin. Për herë të parë, studiuesit ishin në gjendje të zbulonin coronavirusin në qumështin...

Kështu mund të duket një udhëtim me aeroplan, për t’u mbrojtur nga coronavirusi

Një sistem i ri midis vendeve në aeroplan është të frenojë përhapjen e coronavirusit. Inxhinieri francez Florian Barjot ka zhvilluar një koncept për aeroplanët që...

Më Të Lexuara

Gjermania “selektive”, planifikon rihapjen e kufijve vetëm me këto vende

Gjermania planifikon të heqë ndalesën e udhëtimit për turistët e 31 vendeve evropiane, nisur nga data 15 qershor. Sipas një propozimi të zbardhur nga agjencia...

LSDM kërkon fajtorë tek muslimanët për dështimin e menaxhimit me KOVID 19

LSDM kërkon fajtorë tek muslimanët për dështimin e menaxhimit me KOVID 19 Sot Ministri i shëndetësisë  Vanko Filipçe ka akuzuar qytetarët musliman të Maqedonisë Veriore...

Merkel vendos: Gjermania do të hap kufijt me 31 shtete

Qeveria e Gjermanisë planifikon të heqë ndalesën e udhëtimit për turistët e 31 vendeve evropiane, nisur nga data 15 qershor. Gjermania, sikur edhe vendet e...

ISMAILI: I dham fund etnizimit të kulturës me projekte si “SHKUPI 2014”

Intervistë e ministrit të Kulturës Hysni Ismaili për stav.ba ku flet gjerë e gjatë për punën e bërë në kthimin e barazisë kulturore si...

Austria me përqindjen më të ulët të vdekjeve në botë nga COVID-19, eksperti i shëndetit publik tregon arsyet e suksesit

Përqindja e vdekjes tek pacientët e prekur me coronavirus në Austri është më e ulëta në botë, thotë eksperti për shëndet publik Armin Fidler. Ai...

Gjasa reale që më 5 korrik të mbahen zgjedhje parlamentare në Maqedoninë e Veriut?!

Alsat jo zyrtarisht mëson se kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev gjatë ditës ka zhvilluar biseda telefonike me liderët politik dhe partnerët e koalicionit qeveritar...