9 C
Skopje
E shtunë, 30 Maj, 2020

Bota

Si u shndërrua George Sorosi në figurën armiqësore të të djathtëve

Viktor Orbáni e ka shpallur sponsorin e tij të dikurshëm George Soros armik të shtetit. Ndërkohë fushata anti-Soros me tone antisemitike ka marrë përmasa...

Franca pritet t’i ndajë 8 miliardë euro për ta shpëtuar industrinë e makinave të dëmtuar nga pandemia e COVID-19

Qeveria franceze pritet të rrisë mbështetjen e saj për industrinë vendase të makinave, si në një përpjekje për të zbutur efektin financiar të shkaktuar...

Rregulla të reja për prostitutat në Zvicër – për të minimizuar rrezikun e transmetimit të coronavirusit

Punonjësit e seksit zviceran kanë hartuar një listë të rregullave, për të cilat ata thonë se minimizon rrezikun e transmetimit të coronavirusit në bordello,...

Karaxhovski thotë se virusin e shkatërron dezinfektimi, maska dhe mend në kokë

Koha e nxehtë nuk e vret virusin,ndërsa për ata që besojnë se nuk ekziston, epidemiologu Zharko Karaxhovski tha të bëjnë rolin e familjarëve që...

Vendosja e maskave është e rrezikshme për fëmijët nën moshën dy vjeç, thonë ekspertët japonezë

Vendosja e maskave është bërë e zakonshme gjatë pandemisë së coronavirusit, por ato nuk duhet të përdoren nga fëmijët nën moshën dy vjeç. Sipas mediave...

India ‘arreston’ pëllumbin, dyshohet se ishte mjet spiunazhi

Një pëllumb “spiun” pakistanez vendoset prapa grilave në Indi. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, akuza erdhi pasi Geeta Devi, një banore e regjionit...

Gruaja myslimane bëhet gjykatësja e parë me hixhab në Britani të Madhe

Një grua që është bërë gjykatësja e parë me hixhab në Britani të Madhe – motivon edhe njerëzit e tjerë të fesë islame,...

OBSH paralajmëron: Valë e dytë e koronavirusit, nëse…

Derisa shumë vende të botës kanë lehtësuar masat kundër koronavirusit, Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka paralajmëruar ato se mund të përballen me “valën...

​Hungaria parashikon heqjen e gjendjes së jashtëzakonshme më 20 qershor

Gjendja e jashtëzakonshme, e miratuar në Hungari për luftën kundër koronavirusit të ri, pritet të hiqet më 20 qershor, theksoi sot qeveria e kryeministrit,...

Më Të Lexuara

Driton Zairi: Shitësi i mirë do të ju shes një veturë, kujdesi i mirë për klient ju shet 100 vetura

Mi-Da Grand Motors është e njohur si një kompani me përgjegjësi shoqërore. Misioni të cilin e ka kompania është që të siguroje mobilitet dhe...

Këshilli i Sigurimit nesër në ora 10:00 do të vendos nëse do të vazhdohet gjendja e jashtëzakonshme

Këshilli i Sigurimit do të mblidhet nesër në ora 10:00, e cila është dita e fundit, e gjendjes së jashtëzakonshme që më 15 maj...

Vuçiq: Jam i gatshëm të nis dialogun kur të formohet Qeveria në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq ka thënë se është i gatshëm të vazhdojë dialogun posa të formohet qeveria e re në Kosovë. Vuçiq i ka...

VMRO-DPMNE: Morbide të flasësh për zgjedhje në këtë situatë

Ashtu siç lëviz kurba e të infektuarve, po ashtu lëvizin edhe qëndrimet e partive politike për datën e zgjedhjeve. Sipas VMRO-DPMNE-së, rritja e numrit...

ASH: BDI shfrytëzon pandeminë Covid 19 si instrument për fushatë parazgjedhore!

Nuk është hera e parë që zyrtarë të BDI-së si ato të nivelit lokal dhe qendror keqpërdorin situatën me pandeminë Covid 19 për interesa...

Gjendet i vdekur një shtetas gjerman në Shkup

Një 42-vjeçar nga Gjermania u gjet i vdekur në Shkup. Gruaja që e gjeti e paraqiti atë në polici, pas të cilës u kontrollua...