E diel, 5 Korrik, 2020
28 C
Skopje
Ballina Teknologji

Teknologji

BE-ja synon përshpejtimin e instalimit të 5G-së

Bashkimi Evropian miratoi sot një rregullore të re për të përshpejtuar ndërtimin e infrastrukturës 5G duke thjeshtuar regjimin e lejeve. “Rregullat e reja nënkuptojnë se...

Makina që e shndërron ujin e detit në ujë të pijshëm

Kriza e klimës po çon në mungesë të ujit të pijshëm në të gjithë botën. Britanikja Lee King është angazhuar për këtë ide me...

Microsoft do të mbyllë gati të gjitha dyqanet

Microsoft do të mbyllë gati të gjitha dyqanet, bën të ditur kjo kompani. Dyqanet fizike që janë pothuajse në tërë botën do të mbylle dhe...

Mark Zuckerberg humb 7 miliardë dollarë nga pasuria e tij pasi Coca-Cola ndalon të gjitha reklamat në mediat sociale për 30 ditë

Coca-Cola është marka e fundit për të mbështetur fushatën #StopHateforProfit nga grupet amerikane për të drejtat civile, transmeton Telegrafi. Shefi ekzekutiv i Coca-Cola, James Quincey...

iPhone tani do të përdoret edhe si çelës makine

Apple dëshiron që iPhone të zëvendësojë çelësat e automjetit tuaj. Kompania e teknologjisë njoftoi në Konferencën e saj vjetore të zhvilluesve në të gjithë...

Tiktok nënshkruan ”Kodin Europian” kundër dezinformimit

Bruksel, 24 qershor – Aplikacioni popullor Tiktok ka vendosur të nënshkruajë ”Kodin Europian” kundër dezinformimit të filluar në tetor 2018 për të luftuar përhapjen...

Njihuni me funksionet e çuditshme të iOS 14

Njerëzit janë ende duke zbuluar opsionet e reja të iOS 14. Një prej tyre sa i çuditshëm është edhe aq i papritur. Përdoruesit kanë...

Transferta parash dhe blerje online, shikoni risitë e WhatsAppit

Aplikacioni Whatsapp ka nisur pagesat digjitale në Brazil duke e bërë vendin latino-amerikan të parin në botë që ofron një mundësi të tillë. Në këtë...

Smartwatch nga Samsung tashmë mund të masë edhe presionin e gjakut

Smartwatch i Samsung tashmë mund të masë edhe presionin e gjakut, bën të ditur kompania. Kompania ka lëshuar aplikacionin Samsung Monitor Health, i cili lejon...

Më Të Lexuara

Shansi ose shansi i humbur

Nga Zenun Fejzulla / Prej fundit të muajit maji e deri tani, kaluan gati një muaj e gjysmë, ndërsa kryetari i përkohshëm i BFI-së u...

Pavarësisht pandemisë COVID-19, diaspora gjatë majit solli në Kosovë mbi 100 milionë euro

Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës...

Tigri vret gruan në kopshtin zoologjik në Zvicër

Një punonëtore e një kopshti zoologjik në Cyrih të Zvicrrës është vrarë sot nga një tigër siberian, i njohur si ‘Amur’. Gruaja 55-vjeçare ka vdekur...

Shpallja shumë parakohe e fitores në zgjedhje është sjellje shumë absurde dhe qesharake e Partive politike

Shkruan Ejup Berisha Në çdo garë shoqërore që janë ngjarje me karakter garues e në të cilat marrin pjesë njerëzit në aktivitete ...

Dua Lipa: Në Kosovë nuk mund të bëja muzikë ashtu siç dëshiroja

Dua Lipa së fundi ka dhënë intervistë për revistën “ELLE”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, është imazh i numrit të ri të revistës...

Të sëmurët me Covid-19 mund të mos rikthejnë shqisën e nuhatjes dhe shijes

Një në dhjetë pacientët rrezikojnë që kurrë mos ta kthejë shqisën e nuhatjes dhe të shijes edhe pasi të shërohen nga koronavirusi, tregojnë rezultatet...