E diel, 5 Korrik, 2020
23 C
Skopje
Ballina Teknologji

Teknologji

Makina që e shndërron ujin e detit në ujë të pijshëm

Kriza e klimës po çon në mungesë të ujit të pijshëm në të gjithë botën. Britanikja Lee King është angazhuar për këtë ide me...

Microsoft do të mbyllë gati të gjitha dyqanet

Microsoft do të mbyllë gati të gjitha dyqanet, bën të ditur kjo kompani. Dyqanet fizike që janë pothuajse në tërë botën do të mbylle dhe...

Mark Zuckerberg humb 7 miliardë dollarë nga pasuria e tij pasi Coca-Cola ndalon të gjitha reklamat në mediat sociale për 30 ditë

Coca-Cola është marka e fundit për të mbështetur fushatën #StopHateforProfit nga grupet amerikane për të drejtat civile, transmeton Telegrafi. Shefi ekzekutiv i Coca-Cola, James Quincey...

iPhone tani do të përdoret edhe si çelës makine

Apple dëshiron që iPhone të zëvendësojë çelësat e automjetit tuaj. Kompania e teknologjisë njoftoi në Konferencën e saj vjetore të zhvilluesve në të gjithë...

Tiktok nënshkruan ”Kodin Europian” kundër dezinformimit

Bruksel, 24 qershor – Aplikacioni popullor Tiktok ka vendosur të nënshkruajë ”Kodin Europian” kundër dezinformimit të filluar në tetor 2018 për të luftuar përhapjen...

Njihuni me funksionet e çuditshme të iOS 14

Njerëzit janë ende duke zbuluar opsionet e reja të iOS 14. Një prej tyre sa i çuditshëm është edhe aq i papritur. Përdoruesit kanë...

Transferta parash dhe blerje online, shikoni risitë e WhatsAppit

Aplikacioni Whatsapp ka nisur pagesat digjitale në Brazil duke e bërë vendin latino-amerikan të parin në botë që ofron një mundësi të tillë. Në këtë...

Smartwatch nga Samsung tashmë mund të masë edhe presionin e gjakut

Smartwatch i Samsung tashmë mund të masë edhe presionin e gjakut, bën të ditur kompania. Kompania ka lëshuar aplikacionin Samsung Monitor Health, i cili lejon...

Këta janë 13 ish-punonjësit e Microsoft që ndërtuan kompani miliarda dollarëshe

Shumë sipërmarrës kanë kaluar nëpër Microsoft në historinë 45-vjeçare të kompanisë. Dhe sipas një ekonomisti me bazë në Seattle të Microsoft, i cili dikur u...

Më Të Lexuara

Filipçe: Pagat e mjekëve specialistë në “Shën Erazmo ” janë rritur për 27 mijë denarë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot e vizitoi Spitalin Special për Ortopedi dhe Traumatologji “Shën Erazmo” në Ohër. Në këtë institucion shëndetësor publik, në përputhje...

Si mund të aprovohet një vaksinë kundër COVID-19 në Evropë – ky është procesi, hap pas hapi

Zhvillimi i një vaksine është një rrugë e gjatë. Nga qindra kandidatë për vaksina, shumë pak i plotësojnë kërkesat për t’u miratuar nga autoritetet...

Shkupi: Policia në aksion, partitë politike vendosin pankarta pa miratim

Në SPB Shkup sot në orën 02:45 se është raportuar se në një gardh mbrojtës të një ndërtese në ndërtim e sipër në rrugën...

Dimitrov: Raportet me fqinjët janë të rregulluara

Është tepër e rëndësishme ajo që Komisioni evropian ka qëndrim parimor në lidhje me gjuhën maqedonase e cila në institucionet evropiane është përmendur së...

“Ilaçi për pacientët me COVID-19”: Çka është Remdesiviri dhe pse po e kërkojnë të gjithë?

Disa muaj më parë, shumë njerëz mund të mos kenë dëgjuar asnjëherë për ilaçin Remdesivir. Por, ky emër u përfshi në titujt e lajmeve...

Pse Turqia e ka përballuar kaq mirë COVID-19?

Turqia ka deklaruar se ka ritmet më të ulëta të vdekshmërisë nga COVID-19 në Evropë. Sipas statistikave, Turqia rezulton më mirë se shumë vende të...