Apple kohët e fundit zbuloi se modelet e saj të fundit të iPhone mbështeten për një minimum prej pesë vjetësh, megjithëse e kemi parë atë të zgjasë mbështetjen deri në shtatë vjet për disa variante.

Me iOS 18 afër, mund të pyesni nëse iPhone juaj do të jetë i pajtueshëm me sistemin operativ të ardhshëm të smartfonëve të Apple. Një informator duket se ka përgjigjen, raporton phonearena.

Vitin e kaluar, kur u lëshua iOS 17, Apple hoqi mbështetjen për iPhone 8, iPhone 8 Plus dhe iPhone X. Kompania ndaloi së ofruari përditësime për iPhone 6 dhe iPhone 7 një vit më parë.
Pra, cilat modele nuk do të kualifikohen për iOS 18?

Epo, për fat për ata që menduan se iPhone-ët e tyre ishin shumë të vjetër për iOS 18, Apple me sa duket ka vendosur të nxjerrë iOS 18 në të gjitha modelet e iPhone që ishin të pajtueshme me iOS 17.

Për të qenë më specifik, këto modele iPhone do të kenë iOS 18, sipas leakuesit @NikiasMolina.

iPhone XR
iPhone XS / XS Max
iPhone SE (gjenerata e dytë dhe e tretë)
Seria iPhone 11
Seria iPhone 12
Seria iPhone 13
Seria iPhone 14
Seria iPhone 15

Do të zbulojmë më vonë sot gjatë Konferencës Botërore të Zhvilluesve nëse Apple ka vendosur me të vërtetë të jetë bujare duke mos tërhequr mbështetjen për asnjë model të vjetër këtë vit. /Telegrafi/