17 C
Skopje
E hënë, 25 Maj, 2020

Bota

Historia e gripit të Hong Kongut që ua kishte marrë jetën miliona njerëzve – por dallonte për një gjë nga COVID-19

Gripi i Hong Kongut H3N2 “galopoi” në valë për më shumë se një vit, por askush nuk i kishte zbatuar masat mbrojtëse. Pikërisht para 52...

Ndalohet pirja e cigareve mentol

Një ndalim i cigareve të mentolit hyri në fuqi në Bashkimin Evropian që nga sot, në një përpjekje për të dekurajuar të rinjtë nga...

Zvicër, meshat dhe dasmat fillojnë nga data 28 maj

Qeveria zvicerane vendosi sot të hapë objektet fetare nga 28 maji dhe të lejojë të kryhen dasmat dhe pagëzimet. “Jeta normale po vendoset dhe qeveria...

KE këtë vit me vlerësime ekonomike më fleksibile për vendet anëtare për shkak të krizës

Vlerësimi vjetor i politikave ekonomike të vendeve anëtare të BE-së këtë vit është në shenjën e krizës me koronavirusin, ndërsa fokusi duhet, para së...

Gjermania u kërkon vendeve fqinje lehtësimin e kufizimeve të udhëtimit

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas do të zhvillojë bisedime me kolegët e tij nga nëntë vendet fqinje për lehtësimin e mëtejshëm të kufizimeve...

Suedia njofton vazhdimin e disa kufizimeve, për të parandaluar përhapjen e Coronavirusit

Tashmë shumë vende evropiane po heqin masat e izolimit që u vendosën për shkak të pandemisë së coronavirusit, kurse Suedia, e cila nuk është...

Der Leyen: Vaksina kundër koronavirusit, e mirë e përbashkët

“Duhet të luftojmë më shumë për mposhtjen e koronavirusit dhe për këtë duhet kura respektive”, kjo ishte deklarata e bërë gjatë Asamblesë së OBSH-së,...

Rinisja e fluturimeve, rregullat e reja për aeroportet gjermane

Pasagjerët duhet të planifikojnë më tepër kohë për të shkuar në aeroport në të ardhmen. Krahas mbajtjes së maskës parashikohen edhe procedura të zgjeruara...

Banka Botërore: 60 milionë njerëz mund të përballen me varfëri ekstreme

Deri në 60 milionë persona do të përballen me “varfëri ekstreme” si pasojë e koronavirusit, ka paralajmëruar presidenti i Bankës Botërore, David Malpass. Ai ka...

Më Të Lexuara

Arifi: Partitë shqiptare të angazhohen për zhvillim ekonomik

Kryetarja e Komunës së Tetovës, Teuta Arifi në një intervistë për “Balkan Talk” në Euronews, tha se formimi i shumë partive shqiptare e ka...

Nuhiu ka një lajm për qytetarët që ndodhen jashtë vendit

Zv/Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Nuhiu ka bërë të ditur se qytetarët që ndodhen jashtë vendit nuk do të futen në karantinë nëse...

Iu kërkoi të mbanin distancën sociale, adoleshentët e tërhoqën policin zvarrë nëpër park

Vetëm pse iu kërkoi të mbanin distancën sociale dhe të mos grumbulloheshin, një grup adoleshentësh e rrahën dhe e tërhoqën zvarrë një polic, në...

Trump: Objektet fetare të rihapen këtë fundjavë

Donald Trump thotë se i konsideron objektet fetare si qendra “jetike” dhe u ka bërë thirrje guvernatorëve të lejojnë rihapjen e tyre këtë fundjavë. “Sot...

BIK: Përdorni mjetet elektronike për të komunikuar në Fitër Bajram

Zyrtari i BIK-ut, Ekrem Simnica, u ka bërë thirrje besimtarëve myslimanë që për këtë Fitër Bajram të respektojnë masat e vendosura nga institucionet shëndetësore...

Komuniteti Mysliman përplaset me Ramën: Bajrami do të falet në xhami edhe pse janë në fuqi masat kufizuese

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka njoftuar se Namazi i Fitër Bajramit do të falet në xhamia, duke ndjekur protokollet e përcaktuara nga Ministria e...