E martë, 4 Gusht, 2020
36 C
Skopje

Bota

Virologia kineze: Tregu i Wuhanit u përdor si karrem, coronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Një virologe nga Kina, ka thënë se coronavirusi e ka origjinën nga një laborator ushtarak. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Li Meng-Yan, njëherësh specialiste...

“Mushkëritë” e planetit Tokë po digjen, vetëm brenda një dite regjistrohen mbi njëmijë vatra zjarri në Amazonë

Pavarësisht masave të vëna, numri i vatrave të zjarrit në Amazonën e rajonit brazilian po vazhdojnë të rritet, tregojnë të dhënat zyrtare. Në nëntë shtete...

Afrika e Jugut, 500 mijë raste koronavirusi

Më shumës e gjysmë milionë raste koronavirusi janë konfirmuar në Afrikën e Jugut. Ministri i shëndetësisë së vendit njoftoi 10107 raste të reja të shtunën...

Mërgimtarët që hynë në Gjermani kanë karantinim dy javor, teste falas

Këtë e bëri të ditur gazetari i njohur, Bahri Cani, i cili deklaroi se Kosova dhe Luksemburgu kanë qenë vendet me numër më të...

Asnjë i prekur me COVID 19 gjatë haxhillëkut, OBSH përgëzon Arabinë Saudite

Ministria e Shëndetësisë e Arabisë Saudite ka njoftuar se asnjë pelegrin që ka marrë pjesë në haxhillëkun e këtij viti nuk është infektuar me...

Koronavirusi do të jetë prezent për një kohë të gjatë

Sipas OBaSH-së koronavirusi do të jetë prezent për një kohë të gjatë. Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se kohëzgjatja e pandemisë së koronavirusit me gjasë...

Njoftim i rëndësishëm për mërgimtarët nga Gjermania

Nga e shtuna, ata që kthehen nga pushimet mund të testohen në përgjithësi dhe falas në Gjermani. Për pushuesit nga zonat e rrezikut ekzistojnë...

OBSH parashikon se koronavirusi do të jetë prezent për një kohë të gjatë

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se kohëzgjatja e pandemisë së koronavirusit me gjasë do të jetë “e gjatë”, teksa shumë shtete po regjistrojnë rekorde...

COVID-19: OBSH paralajmëron për pandeminë ‘e gjatë’ ndërsa rriten rastet

Pandemia e coronavirusit ka të ngjarë të jetë “e gjatë”, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) të shtunën ndërsa vendet nga Franca në Meksikë...

Më Të Lexuara

Askush nuk merr përgjegjësinë për hapjen e kopshteve private, MASHT-i del me njoftim

Derisa askush nuk merr përgjegjësinë për marrjen e vendimit rreth hapjes ose jo të kopshteve private për shkak të situatës me pandeminë COVID-19, Ministria...

Deputetët arrijnë në Kuvend, para hyrjes iu matet temperatura trupore

Deputetët e zgjedhur të përbërjes së re kuvendare në Maqedoni, kanë filluar të arrijnë në ndërtesën e Kuvendit, ku do të mbahet seanca konstituive. Seancën...

Qeveria Hoti shkarkon bordet e Qeverisë Kurti në katër ndërmarrje publike, emëron të rejat

Qeveria e Kosovës mbrëmë ka mbajtur mbledhjen e 19-të me radhë, ku në këtë mbledhje mori vendim për shkarkimin e bordeve të përkohshme të...

Zëvendëskryeministri Selmanaj infektohet me coronavirus

Zëvendëskryeministri, Driton Selmanaj ka njoftuar se ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Selmanaj ka thënë se sipas specialistëve shëndetësorë ai është a-simptomatik. “Dje e kam bërë testin...

Komisioni nuk u mblodh as sot, protokollet arsimore do të presin afatin e fundit

Edhe pse u paralajmërua për sot dhe nesër, Komisioni për sëmundje ngjitëse nuk do të mblidhet as këto ditë. Siç mëson TV21, Komisioni do të...

Maqedoni: Vendkalimet kufitare greke “Dojran” dhe Niki” mbeten të mbyllura për trafik

Pikat kufitare “‘Dojran’ dhe “Niki” mbeten të mbyllur për trafik, ka bërë të ditur sot Ministria e Punëve të Brendshme (MPB). “MPB i njofton qytetarët...