E shtunë, 4 Korrik, 2020
20 C
Skopje
Ballina Lajme Opinione

Opinione

Mos-ardhja e diasporës dhe ndikimi në ekonominë e Pollogut

Nga Visar Ademi: 1. Më herët (në FB) kam analizuar se në Pollog industria e ahengjeve (dasmave) vetëm për një sezon (gjatë verës) gjeneron 250...

Nëse nuk vjen diaspora, Pollogu humb 700 milionë euro

Visar Ademi Mos-ardhja e diasporës dhe ndikimi në ekonominë e Pollogut. 1. Më herët (në FB) kam analizuar se në Pollog industria e ahengjeve (dasmave) vetëm...

BDl edhe duke qenë në pushtet, vepron në interes të VMRO-s, me qëllim që bashkë të shpëtojnë nga përgjegjësia për kri min e korr...

Xhevdet Hajredini Kishte të drejtë ai që dikur thoshte se s’bëhet dasëm pa nuse, mirëpo dasëm nuk bëhet edhe pa dhëndër. Këtë i gjori, si...

Thinjat e politikanëve dhe rinia

Ne kemi politikanë, që tinëzisht ecin nëpër kohë, nëpër sisteme, ndërtojnë perandoritë e tyre mbi fatin e njerëzve dhe fatkeqësinë e tyre e kthejnë...

Shaqir Fetahu një bas tard që refuzohet nga BFI-ja

Bashkësia Fetare Islame në RMV tashmë ka traditë në zgjedhjet e organeve të veta! Prijësi i saj zgjedhet konform Kushtetutës dhe rregulloreve përkatëse. Asnjëherë...

Në zgjedhje të fitojnë ndryshimi dhe risia, BDi në opozitë që shqiptarët të ringjallen dhe ti hapin sytë

Shkruan Ejup Berisha Definitivisht po Kryeministrit shqiptar ide shumë e qëlluar dhe me vend. Absolutisht jo Kryeministër që i përket Bashkimit Demokratik...

Nesimi: Partive kur u bie vlerësimi u rriten ambiciet

Eksperti për procese zgjedhore, Robert Nesimi, thotë se partitë shfaqin më shumë ambicie kur vlerësimi i tyre bie. Sipas tij momenti më i mirë për...

MASKA – MBROJTJE OSE BIZNES!

Shkruan: Zenun Fejzullahu Situata me Kovid 19, muajt e fundit i ka ngarkua me frikë të madhe shumë njerëz në...

Cili do të jetë kandidati me performansa “MBIPARTIAKE” ?

Nga Qenan Aliu Nocioni kandidat MBIPARTIAK, e para e punës është mbivlerësues dhe denigrues për vetë figurën e kandidatit. Mund të jetë edhe partiak por...

Më Të Lexuara

Janë publikuar protokolle për ngjarje sportive, muze, galeri, për ngjarje promovuese dhe për transport ndërurban

Në uebfaqen e Qeverisë (https://vlada.mk/protokoli-koronavirus) janë publikuar Protokolli për punë të rregullt në pikat e pagesës të organizatorëve të lojërave të fatit në bastore...

Numri i madh i zëvendësministrave në Qeverinë Hoti, LDK nuk i përmbahet zotimit për dy zv.ministra për ministri

Demokraci Plus ka kërkuar kufizim të numrit të zëvendësministrave në dy, për çdo ministri. Demokraci Plus thekson se sot bëhet një muaj nga zgjedhja e...

MSH: Zbatohen aktivitete për përmirësimin e infrastrukturës rrugore në Qendrën Klinike në Shkup

Në kompleksin klinik “Nënë Tereza” në Shkup në periudhën e kaluar është bërë punë intensive për të përmirësuar infrastrukturën. Janë bërë disa rikonstruksione, korrigjime...

Boki 13 sërish në Prokurori

Bojan Jovanovski apo Boki 13, i cili u dënua për lëndën ‘Haraçi’, sot përsëri do të dërgohet në Prokurori për të parashtruar kallëzimet penale. Jovanovski...

Komuna e Gostivarit ndërpret thirrjen publike për subvencionim të blerjes së biçikletave

Nëpërmjet një njoftimi të Komunës së Gostivarit thuhet se “thirrja publike për subvencionim të qytetarëve për blerje të biçikletave për vitin 2020, ndërpritet sot”. “Kjo...

Bill Gates fajëson Facebook-un dhe Twitter-in për përhapjen e shpejtë të coronavirusit

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates, fajësoi Facebook-un, Twitter-in, si dhe platformat e tjera të mediave sociale për përhapjen e shpejtë të shpërthimit të coronavirusit...