16 C
Skopje
E martë, 26 Maj, 2020
Ballina Shëndetësi

Shëndetësi

Mjekët: Mos shkoni në deti, koronavirusi do të pësojë mutacion gjatë verës

Virusi korona nën rrezatimin e rrezeve ultravjollcë me siguri do të pësojë mutacion gjatë vetës, kështu që të shkosh në det është një rrezik...

Njerëzit që janë ftohur më herët mund të jenë të mbrojtur nga Covid-19

Njerëzit të cilët nuk janë infektuar kurrë me COVID-19 tashmë mund të kenë një lloj imuniteti ndaj tij, nëse sistemi imunitar i tyre kaluftuar...

Personat që vuajnë nga astma dhe sëmundje të tjera pulmonare, nuk duhet të mbajnë maska në fytyrë

Personat që kanë astmë dhe vuajnë nga probleme të tjera të mushkërive, nuk duhet të mbajnë maskë, pasi mund t’ju vështirësojë atyre frymëmarrjen. Sipas mediave...

Nëse keni këto shenja, atëherë duhet të pini më shumë ujë

Uji është një element i rëndësishëm për trupin dhe shëndetin e njeriut. Të paktën dy litra në ditë duhet të konsumojë secili, dhe sidomos në...

Gjalpë apo margarinë? Kujdes, duket ushqim më i shëndetshëm, por mund të shkaktojë kancer

Zgjedhja mes gjalpit dhe margarinës shpesh mund të duket e vështirë për nga funksioni i njëjtë që të dy këto ushqime kanë. Duke qënë...

Eksperti gjerman: Ky nuk është virus i frikshëm, shumë pacientë vdesin nga tromboza

Në luftën kundër koronavirusit, mjekët vazhdojnë të përballen me simptoma të reja të sëmundjes virale. Rreth 190 pacientë Covid-19 të vdekur janë ekzaminuar në Institutin...

A ndihmon uthulla e mollës të humbisni peshë?

Uthulla e mollës është një produkt i lakmuar e i reklamuar në të mirë të organizmit dhe higjenës shtëpiake. Vlerat e uthullës së mollës...

Çfarë i ndodh organizmit kur nuk pini ujë

Uji është tejet i rëndësishëm për shëndetin tuaj. Nëse jeni vazhdimisht të hidratuar, nivelet e glukozës në gjak do të jenë të ulëta dhe...

Kjo proteinë mund të luaj një rol të rëndësishëm në pneumoni dhe Covid-19, thonë studiuesit

Në raste të rënda të Covid-19, një lëshim masiv i proteinës endogjene HMGB1 në mushkëri mund të kontribuojë në inflamacionin pulmonar dhe dëmtimin e...

Më Të Lexuara

KSHZ-ja, pa qëndrim për zgjedhjet eventuale më 5 korrik

Nëse i mjaftojnë 35 ditë për të organizuar zgjedhjet e parakohshme parlamentare, Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve nuk përgjigjet. Në rast se Presidenti nuk shpall...

Çerdhet në Shqipëri hapen më 1 qershor

Ministrja e Shëndetësisë së Shqipërisë, Ogerta Manastirliu ka njoftuar se do të hapen kopshtet dhe çerdhet nga data 1 qershor. Ndërkohë, komiteti i ekspertëve, shprehet...

Gjermania “selektive”, planifikon rihapjen e kufijve vetëm me këto vende

Gjermania planifikon të heqë ndalesën e udhëtimit për turistët e 31 vendeve evropiane, nisur nga data 15 qershor. Sipas një propozimi të zbardhur nga agjencia...

LSDM kërkon fajtorë tek muslimanët për dështimin e menaxhimit me KOVID 19

LSDM kërkon fajtorë tek muslimanët për dështimin e menaxhimit me KOVID 19 Sot Ministri i shëndetësisë  Vanko Filipçe ka akuzuar qytetarët musliman të Maqedonisë Veriore...

Merkel vendos: Gjermania do të hap kufijt me 31 shtete

Qeveria e Gjermanisë planifikon të heqë ndalesën e udhëtimit për turistët e 31 vendeve evropiane, nisur nga data 15 qershor. Gjermania, sikur edhe vendet e...

ISMAILI: I dham fund etnizimit të kulturës me projekte si “SHKUPI 2014”

Intervistë e ministrit të Kulturës Hysni Ismaili për stav.ba ku flet gjerë e gjatë për punën e bërë në kthimin e barazisë kulturore si...