E shtunë, 8 Gusht, 2020
24 C
Skopje
Ballina Shëndetësi

Shëndetësi

Maskat për fytyrë: Arma më e fuqishme kundër Coronavirus-it

Maska për fytyrën po dalin të jenë një nga armët më të fuqishme për të luftuar coronavirus-in, me prova në rritje se ato ndihmojnë...

A po bëhet më infektues virusi? BBC: Rreziku nga mutacionet e koronavirusit

Koronavirusi që po rrezikon botën tani nuk është i njëjtë me koronavirusin që u shfaq për herë të parë në Kinë, thotë BBC. Sars-Cov-2, emri...

Në Gjermani zhvillohet test i ri për koronavirusin

Farmacistët në Universitetin gjerman “Halle-Vitenberg” kanë zhvilluar mënyrën për të zbuluar sasi të vogla të koronavirusit në gargarë për pastrim e gojës, duke përdorur...

Ilaçi në kushte shtëpie që pretendohet se vret virusin Covid-19?

Kura për virusin Covid-19 ose mënyra për ta eleminuar atë në kushte shtëpie, Informacioni vjen nga Izraeli atje ku ky virus nuk shkaktoi vdekje...

Paralajmërim nga Italia: Covid-19 mund të dëmtojë më tepër se sa mendohej

Sipas studiuesve dhe mjekëve në veri të Italisë, dëmtimet afatgjata të shkaktuara nga COVID-19, madje edhe tek pacientët me pasqyrë të lehtë klinike mund...

Çmimet e maskave sipas qejfit, nuk ka legjislacion që e rregullon

Rritja e numrit të rasteve me Covid-19 në vend, ka bërë që gjithë qytetarët të drejtohen në masë drejt barnatoreve për të blerë...

Harrojeni kosin, këto janë produktet e vetme që duhet t’i vini mbi lëkurë në rast se jeni djegur në plazh

Vera ka ardhur dhe shumë prej jush i kanë nisur tashmë pushimet, duke iu gëzuar detit dhe rrezeve të diellit. Edhe pse këto të fundit,...

Pse derdhja e kripës, ishte një ogur i keq në Mesjetë

Në Mesjetë, kripa ishte një burim i çmuar. Ajo kushtonte shumë, dhe besohej se kishte veti medicionale. Nëse kripa derdhej, ajo nuk ishte më në...

Stresi godet gratë më shumë

Stresi godet gratë më shumë, sugjeron një studim i ri. Femrat me sëmundje të zemrës përjetojnë zvogëlim të furnizimit me gjak në organ kur janë...

Më Të Lexuara

Shqipëria pengon 370 kilogram marihuanë të futet në Maqedoninë e Veriut

Në pikën kufitare mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, policia shqiptare ka ndaluar një dërgesë masive me marihuanë që të futet në Maqedoni. “Droga është...

Përvjetori i vërshimeve në Hasanbeg, tmerr dhe frikë për vërshime të reja

“6 gushti është datë e hidhur, për banorët e Hasanbegut. Janë bërë 4 vite nga ngjarjet tragjike në këtë vend, ku humbën jetën 22...

​Zbulohet pika e dobët e coronavirusit

Shkencëtarët nga Universiteti i Kansas kanë zbuluar “pikën e dobët” të virusit korona SARS-CoV-2. Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër...

Shokuese, paketon burrin e vdekur në valixhe, ndalohet gruaja në aeroportin e Mynihut

Një grua dhe vajza e saj janë ndaluar në aeroportin e Mynihut, pasi disa oficerë gjetën skeletin e një burri të vdekur në valixhen...

Studimi, COVID-19 mund të përhapet më lehtë sesa mendohej në shkolla

Coronavirusi mund të transmetohet më lehtë në mjediset shkollore dhe kampet verore. Kjo gjë u kuptua pas shfaqjes së detajeve të reja të shpërthimeve në...

Selimi: Hashim Thaçi më dërgoi porosi që të mos flasë në Speciale, e vet foli katër ditë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka folur për Gjykatën Speciale dhe intervistwn e Presidentit Thaçi. Selimi në “Debat Plus” me Ermal...