E premte, 7 Gusht, 2020
19 C
Skopje
Ballina Shëndetësi

Shëndetësi

Mënyra për të lehtësuar dhimbjet e forta gjatë ciklit menstrual

Dhimbjet menstruale (të periodave), ose siç njihen ndryshe me termin mjekësor “dysmenorrhea primare”, janë një nga ato momente të vëshira të muajit, që po...

Të sëmurët me Covid-19 mund të mos rikthejnë shqisën e nuhatjes dhe shijes

Një në dhjetë pacientët rrezikojnë që kurrë mos ta kthejë shqisën e nuhatjes dhe të shijes edhe pasi të shërohen nga koronavirusi, tregojnë rezultatet...

Këto janë 5 ushqimet që gratë duhet të hanë çdo ditë

Të marrësh vendime të shëndetëshme përsa i përket ushqimit është hapi i parë drejt një organizmi gjithashtu të shëndetëshëm. Zgjedhja e ushqimeve të duhura...

Këta katër artikuj do ta zhdukin çdo gjurmë të herpesit: Nuk lë shenja, shëron lëkurën në çast!

Herpesi, pra, është pasojë e infeksioneve me virusin Herpes simplex, ndërkaq bartet nëpërmjet puthjeve, prekjeve, si edhe me përdorimin e garniturave të përbashkëta të...

Shkencëtarët kinezë tregojnë si të mbrohemi nga koronavirusi kur shkojmë në tualet

Shpëlarja e tualetit me kapak hapur lejon përhapjen e gimcave të aerosolit, të cilat mund t’ju infektojnë me koronavirus apo viruse të tjera, thonë...

E vetmja gjë që nuk duhet të bësh asnjëherë para se të shkosh në plazh

Të gjithë duan të kenë lëkurë të butë para se të shkojnë në plazh. Megjithatë, ka diçka që nuk duhet ta bësh asnjëherë para...

Covid 19, sa është e sigurt të udhëtosh me aeroplan?

Një nga pasojat e pandemisë së koronavirusit ka qenë edhe ulja masive e udhëtimeve globale ajrore. Në muajin prill të këtij viti, numri i udhëtimeve...

Sa kohë i duhet trupit të femrës që të këndellet plotësisht nga shtatzënia

Ata që kanë besuar se mjaftojnë 6 javë, janë plotësisht në lajthitje! Nuk është fjala vetëm për këndellje fizike por edhe për këndellje mendore. Shtatzënia...

Si ta përballoni pandeminë nëse jeni person me probleme ekzistuese të shëndetit mendor

Njerëzit që vuajnë nga depresioni, çrregullimi bipolar, ankthi dhe probleme të tjera të shëndetit mendor tashmë përballen me sfida në periudha normale, por ne...

Më Të Lexuara

LSDM: Qeveria e re do të ketë më pak ministri

LSDM informon se kanë filluar negociata serioze, të plota me kryetarët dhe përfaqësuesit e lartë të partive politike që janë pjesë e përbërjes së...

Filipçe për hapjen e shkollave: Javën e ardhshme do të merret vendim

Kemi dy sfida në periudhën e ardhshme, hapjen e shkollave dhe kopshteve dhe momentin e dytë kur moti nuk do të jetë aq i...

Ministri libanez: Kapaciteti për t’u përballur me ndikimin e shpërthimit është “shumë i kufizuar”

Ministri i Ekonomisë i Libanit, Raoul Nehme, ka deklaruar se kapaciteti financiar i vendit të tij për t’u përballur me ndikimin e shpërthimit të...

Klubi i njohur i ofron 15 milionë euro për Muriqin

Fenerbahce nuk e ka pranuar ofertën e Lazios në vlerë 15 milionë euro për sulmuesin e Kosovës, Vedat Muriqin, por bisedimet mes dy klubeve...

Vetëvendosje bëhet me televizion të vetin

Lëvizja Vetëvendosje është subjekti i parë politik që krijon një televizion të vetin. Albulena Haxhiu nga kjo parti ka thënë në Klan Kosova se qëllimi...

Skandal: Shqiptarët pakicë në Agjencinë për zbatimin e gjuhës shqipe

Shpëtim Pollozhani Ky Agjencion shumicën e të punësuarve duhet ta ketë shqiptarë. 1. Këshilltari shetëror për lekturim është i kombësisë maqedonase. 2.Këshilltari shtetëror për bashkëpunim qeveritar dhe...