9 C
Skopje
E shtunë, 30 Maj, 2020
Ballina Shëndetësi

Shëndetësi

Personat që vuajnë nga astma dhe sëmundje të tjera pulmonare, nuk duhet të mbajnë maska në fytyrë

Personat që kanë astmë dhe vuajnë nga probleme të tjera të mushkërive, nuk duhet të mbajnë maskë, pasi mund t’ju vështirësojë atyre frymëmarrjen. Sipas mediave...

Nëse keni këto shenja, atëherë duhet të pini më shumë ujë

Uji është një element i rëndësishëm për trupin dhe shëndetin e njeriut. Të paktën dy litra në ditë duhet të konsumojë secili, dhe sidomos në...

Gjalpë apo margarinë? Kujdes, duket ushqim më i shëndetshëm, por mund të shkaktojë kancer

Zgjedhja mes gjalpit dhe margarinës shpesh mund të duket e vështirë për nga funksioni i njëjtë që të dy këto ushqime kanë. Duke qënë...

Eksperti gjerman: Ky nuk është virus i frikshëm, shumë pacientë vdesin nga tromboza

Në luftën kundër koronavirusit, mjekët vazhdojnë të përballen me simptoma të reja të sëmundjes virale. Rreth 190 pacientë Covid-19 të vdekur janë ekzaminuar në Institutin...

A ndihmon uthulla e mollës të humbisni peshë?

Uthulla e mollës është një produkt i lakmuar e i reklamuar në të mirë të organizmit dhe higjenës shtëpiake. Vlerat e uthullës së mollës...

Çfarë i ndodh organizmit kur nuk pini ujë

Uji është tejet i rëndësishëm për shëndetin tuaj. Nëse jeni vazhdimisht të hidratuar, nivelet e glukozës në gjak do të jenë të ulëta dhe...

Kjo proteinë mund të luaj një rol të rëndësishëm në pneumoni dhe Covid-19, thonë studiuesit

Në raste të rënda të Covid-19, një lëshim masiv i proteinës endogjene HMGB1 në mushkëri mund të kontribuojë në inflamacionin pulmonar dhe dëmtimin e...

Kjo sëmundje e rrezikshme i jep shenjat dhjetë vjet para se të shfaqet

Një studim i ri ka shtuar prova se sistemi imunitar i njerëzve luan rol kyç në zhvllimin e sëmundjes së Parkinsonit. Hulumtimi gjithashtu ofron...

Covid 19 zhduket në këtë temperaturë për vetëm 5 minuta

Covid 19 është më aktiv në temperatura rreth 4 gradë celcius dhe zhduket në rreth 70 gradë celcius për vetëm 5 minuta. Kjo, sipas...

Më Të Lexuara

Driton Zairi: Shitësi i mirë do të ju shes një veturë, kujdesi i mirë për klient ju shet 100 vetura

Mi-Da Grand Motors është e njohur si një kompani me përgjegjësi shoqërore. Misioni të cilin e ka kompania është që të siguroje mobilitet dhe...

Këshilli i Sigurimit nesër në ora 10:00 do të vendos nëse do të vazhdohet gjendja e jashtëzakonshme

Këshilli i Sigurimit do të mblidhet nesër në ora 10:00, e cila është dita e fundit, e gjendjes së jashtëzakonshme që më 15 maj...

Vuçiq: Jam i gatshëm të nis dialogun kur të formohet Qeveria në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq ka thënë se është i gatshëm të vazhdojë dialogun posa të formohet qeveria e re në Kosovë. Vuçiq i ka...

VMRO-DPMNE: Morbide të flasësh për zgjedhje në këtë situatë

Ashtu siç lëviz kurba e të infektuarve, po ashtu lëvizin edhe qëndrimet e partive politike për datën e zgjedhjeve. Sipas VMRO-DPMNE-së, rritja e numrit...

ASH: BDI shfrytëzon pandeminë Covid 19 si instrument për fushatë parazgjedhore!

Nuk është hera e parë që zyrtarë të BDI-së si ato të nivelit lokal dhe qendror keqpërdorin situatën me pandeminë Covid 19 për interesa...

Gjendet i vdekur një shtetas gjerman në Shkup

Një 42-vjeçar nga Gjermania u gjet i vdekur në Shkup. Gruaja që e gjeti e paraqiti atë në polici, pas të cilës u kontrollua...