Kur dëshironi të bëni diçka lehtësisht dhe shpejt, sigurisht që mendja ju shkon te filetoja e pulës. Megjithatë, me recetën e mëposhtme mund të bëni fileto pule krokante dhe ta shijoni në një kohë shumë të shkurtër. Ju sugjerojmë ta shoqëroni me një sallatë jeshile, por nëse preferoni mund të bëni oriz, perime të ziera ose të pjekura ose të preferuarat e të gjithëve patate të skuqura.

Çfarë do t’ju duhet:

· 2 gjoks pule

· 50 gr miell

· 1 vezë

· 75 g bukë grirë ose bukë

· 10 g parmixhan i grirë

· 6 lugë vaj

Përgatitja:

Pritini çdo gjoks pule në gjysmë për së gjati në mënyrë që të keni katër fileto. I vendosim filetot në një dërrasë, i mbulojmë me një fletë letre pergamene dhe i rrahim derisa të kenë të njëjtën trashësi në të gjithë. Hidhni miellin në një enë dhe shtoni pak kripë. Hidhni vezën në një tas tjetër, më pas thërrimet e bukës dhe parmixhanin, nëse përdorni, në një tas të tretë, duke i përzier për t’u bashkuar. Duke punuar me një fileto pule, e lyejmë me miell, më pas e lyejmë në vezën e rrahur dhe në fund e lyejmë me përzierjen e thërrimeve të djathit. Transferoni filetot në një enë të cekët. Mund t’i mbani të mbuluara në frigorifer për një ditë ose t’i vendosni me letër furre midis tyre dhe t’i ruani për tre muaj në frigorifer. Për të gatuar, ngrohni vajin në një tigan të madh në zjarr mesatar dhe skuqni filetot e pulës me thërrimet e bukës për 3-4 minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë dhe të bëhen krokante. I vendosim në letër kuzhine që të kullojnë dhe i servirim me copa limoni anash ose sallatën tuaj.

Për sallatën do t’ju duhet:

1 tufë rukola (nëse dëshironi mund të shtoni edhe spinaq, marule dhe lakër të kuqe)

150 g parmixhano

Domate

Vaj ulliri

Salcë balsamike ose lëng limoni

Përziejini së bashku perimet me vajin sipas dëshirës tuaj. Shtojmë parmixhanin, e përziejmë sërish dhe e shërbejmë pranë filetos. Ju bëftë mirë!