“Mirë se vini në ferr”, vendi japonez ndër më të vizituarit i krijuar me mbetje vullkanesh (Foto)

“Me të vërtetë ferri mund të jetë në tokë”.Qyteti japonez i Beppu në ishullin e Kyushu është fshehur gjithmonë në saje të avullit me pothuajse 130 mijë ton ujë valë na baza ditore.

Vetëm ‘Yellowstone National Park’ në SHBA arrin të shkarkojë më shumë.

Shkaku i kësaj proteste të aktivitetit gjeotermal janë aktive mbetjet e vullkanit më të madh të Japonisë 60 milje në jug të qytetit.

Beppu mbetet një vend tejet i vizituar për arsye të pishinave që i lënë vizitorët nën iluzion të ngrohjes që përfshinë vendin.

‘Sea Hell’ është një pellg i ujit  me ngjyrë blu  me një gropë balte prej 99 gradë celsius. ‘Pot Hel’ ka gjashtë pellgjshe të ndryshme me ngjyra që kanë temperaturë të ndryshme nga 80 gradë celsius në pikën e vlimit. ‘Demon Hell Mountain ose Crocodile Ferri’ është pak e freskët dhe është një qendër për kultivimin e krokodilëve. ‘White Pond Hell’ përmban 95 gradë celsius e nxehtë në pranverë me ngjyrë të kuqe, me burim uji çdo 30 deri në 40 minuta, transmeton Indeksonline.

Uji i ngrohtë nuk shërben vetëm për industrinë turistike, por janë tubacione edhe në shtëpinë dhe bizneset, sipas planeve zbavitëse.

Ndërsa format e tanishme të ‘Mount Aso’ janë formuar kur kishte shpërthyer vullkani 300 mijë vite më parë.

Vizitorët janë në gjendje për të vizituar këto vende me makina pasi ka hapësira parkimi poashtu dhe teleferik që u ofrojnë vizitorëve pamje mahnitëse edhe nga afër.

Mount Aso kishte shpërthyer për herë të parë në pothuajse dy dekada, në muajin tetor kur edhe kishte mbuluar qytetet e gati 150 milje larg nga qendra./Indeksonline/

T