Specialitet të cilin të gjithë e duan: Speca në ajkë

Janë të përsosur si shtesë apo sallatë, mirëpo shkojnë shkëlqyeshëm edhe vetëm me bukë apo pogaçe Përbërësit: – 1 kg speca (220 kcal); – 500 g djathë...

Freskia e ditëve të nxehta, çaji i ftohtë bimor

Çaji i ftohtë luan një rol të rëndësishëm përtej freskisë që ofron. Ai largon stresin dhe përcjell minerale nga më interesantet dhe mirëbërëse për organizmin,...

Ja si bëhet sallata më e piopullarizuar në botë

Sallata Cezar është zgjedhja e vërtetë për racion të shëndetshëm dhe të shijshëm. Përbërësit: 200 gr fileta pule 1 fetë buke të thekur Sallatë e gjelbër 50 gr djathë 5-6...

E dini sa do të duhej të zgjaste dita që femrat të arrijnë t’i...

Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin që femrave të sotme u nevojitet dita e cila zgjat 28 orë për t’i arritur të gjitha obligimet. Gjashtë nga...

Ja çfarë do gatuajmë sot

Petullat janë vërtet të shijshme kur i shijon të sapo gatuara me mjaltë sipër e kanellë. Janë të shumta recetat e petullave, por ne...

Si t`i dalloni dredhëzat e freskëta

  Dredhëzat nuk janë vetëm të shijshme, por ato përmbajnë edhe shumë elemente të rëndësishme dhe të nevojshme për trupin. Megjithatë nuk është e thjeshtë që...

Pse duhet të hani nv orën e njëjtë çdo ditë

Dinamika e jetës nganjëherë na kushtëzon që të mos ushqehemi me rregull, e aq më pak të ushqehemi çdo ditë në një njëjtën kohë. Mirëpo,...

Muffinë me banane dhe çokollatë

Përbërësit: 150 gr miell integral 150 gr miell 2 banane 180 gr çokollatë 150 gr gjalpë 2 lugë maje ½ lugë sodë bikarbone 200 gr sheqer 3 vezë 4 lugë qumësht 100 gr arra kripë Hapat 1 Nxehni furrën...

Akullore shtëpie

Përbërësit: 500 ml qumësht 3 kokrra vezë 4 lugë supe sheqer reçel 1 lugë supe niseshte vanilje arra ose bajame Përgaditja: 1. Rrihen mirë të verdhat e vezëve me sheqerin. 2. Shtohet mbi to...

Ëmbëlsirë me hurma dhe karamel

Përbërësit: 500 m1 qumësht 3 hurma të pjekura 5 vezë 60 gr sheqer Përgatitja: Përgatisni në fillim karamelin duke hedhur sheqerin në një tenxhere. Mbulojeni me pak ujë dhe vendoseni...