E shtunë, 5 Dhjetor, 2020
13 C
Skopje
Ballina Kuriozitete

Kuriozitete

Një kalavesh rrushi në Japoni shitet për 11 mijë dollarë

Një kalavesh rrushi të famshëm Ruby Roman është shitur në një ankand në Japoni me një çmim rekord prej rreth 11 mijë dollarë. Kanë qenë...

Si të dalloni në shtëpi nëse shalqini ka nivel të lartë nitrati

Sezoni i një nga frutave më të dashura të stinës, shalqinit, nisi dhe po vijon me debatet e shumta të konsumatorëve mbi nivelin e...

Tigri vret gruan në kopshtin zoologjik në Zvicër

Një punonëtore e një kopshti zoologjik në Cyrih të Zvicrrës është vrarë sot nga një tigër siberian, i njohur si ‘Amur’. Gruaja 55-vjeçare ka vdekur...

Misteri i një shtëpie të vetmuar në një ishull islandez

Eshtë një arkipelag i bukur në brigjet e jugut të Islandës, i quajtur Vestmannaeyjar. Në këtë arkipelag është ishulli edhe më i bukur, ai...

Garë e “ashpër” ndërmjet Mercedesit, BMW-së, Audisë dhe Volkswagenit

Kësaj radhe, Carwow i ka zgjedhur disa makina shumë të ndryshme nga njëra-tjetra. Në mesin e veturave që garojnë janë një BMW M340i, Mercedes-AMG...

Shuhet ikona e valles popullore, Besim Zekth

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një sëmundjeje të...

Janë të heshtura dhe hanë rreth 63kg gjethe në ditë, por pse njerëzit janë armiku më i madh i gjirafave?

Gjirafat jetojnë në zonën e Afrikës Jugore dhe janë kafshë shumë e dashur. Fjala “gjirafë” mund të vijë nga fjala arabe, që do të thotë...

Hetem Ramadani: Koronavirusi nuk e shkakton vdekjen

Medituesi dhe studiuesi i fizikës kuantike e mjekësisë alternative, Hetem Ramadani, beson se virusi Covid 19 nuk është shkaktar i vdekjes. Ai në Rubikon, tha...

Shfaqet mbi liqen kisha 1600-vjeçare

Një nga benefitet më të mëdha të izolimit nga Covid-19 ka qenë impakti tek mjedisi që nga pastrimi i ajrit, ujërave dhe natyrës. Gjatë...

Më Të Lexuara

Zbulohen emrat e Komisionit Hetimor për raportin e Dick Marty-t

Ulsi Manja, Alket Hyseni, Klotilda Bushka, Adnor Shameti dhe Ermonela Felaj janë pjesëtarët e Komisionit Hetimor që do të votohen nesër për të hedhur...

Në përvjetorin e lindjes, zbulohet shtatorja e ish-presidentit Rugova në Istog

Sot në përvjetorin e ditës së lindjes së ish-presidentit, Ibrahim Rugova, u zbulua shtatorja e tij në Istog. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah...

SHKUP: TËRMETI PREJ 3.9 BALLËSH DRIDHI KRYEQYTETIN

Tërmeti prej 3.9 ballë sipas Rihterit pasdite në orën 14.09 minuta ishte ndjerë në Shkup dhe rrethinë. Epiqendra ka qenë 12 kilometra në lindje...

Ziadin Sela: ,,Meriot Koalicioni” i Zaevit dhe Ahmetit me Sasho Mijallkovin

I ftuar në emisionin e mëngjesit në Tv24 Vesti, Kryetar i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, ka folur për aktuelitet politike në vend, si...

Çudirat nuk kanë fund: U zu me gruan, burri ecën 450 km rrugë në këmbë për të qetësuar nervat

Zënka me bashkëshortën e tij, ka bërë që një burrë në Itali të nisë të ecë për tu qetësuar në Como dhe të përfundojë...

Del foto e rrallë e Ibrahim Rugovës me bashkëshorten, Fanën

Një fotografi e vjetër e Presidentit Historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, së bashku me bashkëshorten e tij, Fanën, është publikuar nga vajza e tyre,...