E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
6 C
Skopje
Ballina Kuriozitete

Kuriozitete

Koncerti i parë me distancë sociale: A është kjo e ardhmja e tubimeve?

‘Koncerti i parë me një distancë sociale’, siç e quanin organizatorët, u mbajt mbrëmë në Newcastle, Angli. Sam Fender pati nderin të ishte i pari...

Martesa më e shkurtër në histori, çifti divorcohet brenda 3 minutash për këtë arsye

Mund të duket e pazakontë, por është e vërtetë. Një çift në Kuvajt u divorcua vetëm tre minuta pasi u martuan. Nusja u...

Japonia shpik maskën që përkthen në 8 gjuhë të botës

Mënyra si koronavirusi e ka transformuar shoqërinë ka ndikuar edhe në teknologji. Kështu një kompani japoneze ka shpikur një maskë inteligjente që mund të...

Pandemia ndikon edhe në planifikimin familjar, pritet ulje e natalitetit

Tash e pesë muaj Kosova po përballet me pandeminë Covid-19. E, sipas sociologëve nëse nuk menaxhohet si duhet kjo situatë, do të ketë ndikim në...

Shkencëtarët pohojnë se lakuriqët janë rezistent në koronavirus

Me izolimin e gjenit të lakuriqit, shkencëtarët kanë ardhur deri në konkludim se kjo kafshë ka sistem unik imunologjik dhe është rezistent në koronavirus,...

Kosovari bën maskë me shkrimin “S’ka virus, bravo Lab”

Vendimi i Qeverisë së Kosovës, që mbajtja e maskës të bëhet obligative ka irrituar shumë qytetarë. Madje, ka edhe nga ta që hodhën në dyshim...

NASA konfirmon: Një asteroid “i rrezikshëm” kalon pranë Tokës në 24 korrik

Kur njerëzit janë mjaftueshëm të shqetësuar nga pandemia e koronavirusit, NASA ka njoftuar me anë të një komunikate se një asteroid i quajtur 2020ND...

Si të bëni freskues ajri me të cilin do ta dezinfektoni shtëpinë

Fjala është për përbërësit me të cilët do të jeni të sigurt, sepse të gjitha do të jenë vepër e duarve tuaja Në atë mënyrë...

Cila kategori e njerëzve janë të liruar që mos të mbajnë maskë kundër Covid-19 në Angli?

Qeveria britanike ka botuar tani udhëzime për të gjitha fushat ku njerëzit do të duhet të mbajnë maskën për fytyrën nga dita e nesërme. Mbulimi...

Më Të Lexuara

Rrëfimi i ish-ushtarit të UÇK-së që ishte 16 vjeç në luftë, bashkëluftëtar me babën e tij

Bekim Juniku nga Gjakova ditëlindjen e 16-të e kishte festuar në vijat e frontit, kur si një djalë tepër i ri i ishte bashkuar...

Lutfi Haziri thotë se situata me koronavirus në Gjilan është alarmante

Lutfi Haziri thotë se situata me koronavirus në Gjilan është alarmante. Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka deklaruar se situata me COVID-19 në...

Vazhdojnë negociatat me Bullgarinë

Bisedimet për tejkalimin e mospajtimeve me Bullgarinë vazhdojnë ditëve në vijim në nivel të grupeve punuese, e udhëhequr nga ministrat për punë të jashtme...

Podujeve e Mitrovicë, votohet për kryetarët e rinj

Më 29 nëntor, qytetarët e dy komunave të Kosovës, Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut zgjedhin kryetarët e rinj. Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve,...

​Shqiptarët e veriut apelojnë për dalje masovike në zgjedhje

Banorët shqiptarë të veriut të Mitrovicës kanë apeluar që bashkëkombasit e tyre të dalin në numër sa më të madh në zgjedhjet e jashtëzakonshme...

Filipçe: Qytetarët gjatë kësaj periudhe duhet maksimalisht të jenë të përgjegjshëm

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe gjatë vizitës së tij të djeshme në Prilep, tha se festat në shtëpi dhe grupimet ishin arsyeja kryesore që...