9 C
Skopje
E shtunë, 30 Maj, 2020
Ballina Kuriozitete

Kuriozitete

Viti 2020 pritet të jetë viti më i ngrohtë ndonjëherë në planetin Tokë, thonë shkencëtarët

Shkencëtarët njoftuan të enjten se viti 2020 ka gjasa prej 75 për qind të jetë viti më i ngrohtë, ndonjëherë në planetin Tokë. Sipas mediave...

Mësoni përse në disa raste kur takojmë dikë ‘na zë rryma’

Kush e di sa herë do të keni marrë një lloj rrufeje pasi prekni një person. A keni menduar ndonjëherë pse? Epo, mund të ndodhë dhe...

Dënohesh për çëmçakëz, 23 ligjet më të çuditshme në të gjithë botën

Ligjet janë krijuar për të zvogëluar dhe shmangur kaosin e një shoqërie. Për të udhëhequr mënyrën se si njerëzit jetojnë dhe lidhen me njëri-tjetrin në...

Çadrat e plazhit të rrethuara me xhama, si po planifikohet sezoni veror?

Kompani të njohura në Itali kanë propozuar projekte për të zhvilluar sezonin e plazhit këtë vit, por në kushte më të sigurta për të...

Qentë do trajnohen të nuhasin koronavirusin

Një organizatë në Britani thotë se mund të trajnojë qentë e saj për të identifikuar bartësit e koronavirusit. Organizata “Medical Detection Dogs” ka trajnuar...

Ëndrrat e çuditshme që shohim gjatë pandemisë, çfarë fshihet pas tyre

Nëse gjatë pandemisë po shihhni ëndrra të çuditshme, nuk jeni të vetmit. Njerëzit po raportojnë gjithnjë e më shumë ëndrra të çuditshme dhe të gjalla...

Kaq gjatë mund të qëndrojë koronavirusi në qese të marketit

Sipas profesorit të shkencave në Universitetin e Sydneyt, Timothy Newsome, rreziku nga përhapja e coronavirusit nëpërmjet qeseve për shumë përdorime është relativisht i ulët,...

Eksperti i OBSH-së: Ndaloni së vendosuri dorëza kur shkoni në market

Një studiues që këshillon Organizatën Botërore të Shëndetit për shpërthimin e sëmundjeve infektive ka paralajmëruar australianët që të mos vendosin doreza në supermarket, sepse...

Zbuloni cilat maska e parandalojnë vërtet koronavirusin dhe cilat janë komplet të padobishme

Ndërsa coronavirus i ri përhapet në në të gjitë botën njerëzit po nxitojnë nëpër farmacii për të blerë maska për fytyrën dhe sanitatorë dore....

Më Të Lexuara

Driton Zairi: Shitësi i mirë do të ju shes një veturë, kujdesi i mirë për klient ju shet 100 vetura

Mi-Da Grand Motors është e njohur si një kompani me përgjegjësi shoqërore. Misioni të cilin e ka kompania është që të siguroje mobilitet dhe...

Këshilli i Sigurimit nesër në ora 10:00 do të vendos nëse do të vazhdohet gjendja e jashtëzakonshme

Këshilli i Sigurimit do të mblidhet nesër në ora 10:00, e cila është dita e fundit, e gjendjes së jashtëzakonshme që më 15 maj...

Vuçiq: Jam i gatshëm të nis dialogun kur të formohet Qeveria në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq ka thënë se është i gatshëm të vazhdojë dialogun posa të formohet qeveria e re në Kosovë. Vuçiq i ka...

VMRO-DPMNE: Morbide të flasësh për zgjedhje në këtë situatë

Ashtu siç lëviz kurba e të infektuarve, po ashtu lëvizin edhe qëndrimet e partive politike për datën e zgjedhjeve. Sipas VMRO-DPMNE-së, rritja e numrit...

ASH: BDI shfrytëzon pandeminë Covid 19 si instrument për fushatë parazgjedhore!

Nuk është hera e parë që zyrtarë të BDI-së si ato të nivelit lokal dhe qendror keqpërdorin situatën me pandeminë Covid 19 për interesa...

Gjendet i vdekur një shtetas gjerman në Shkup

Një 42-vjeçar nga Gjermania u gjet i vdekur në Shkup. Gruaja që e gjeti e paraqiti atë në polici, pas të cilës u kontrollua...