E enjte, 9 Korrik, 2020
30 C
Skopje
Ballina Kuriozitete

Kuriozitete

Tigri vret gruan në kopshtin zoologjik në Zvicër

Një punonëtore e një kopshti zoologjik në Cyrih të Zvicrrës është vrarë sot nga një tigër siberian, i njohur si ‘Amur’. Gruaja 55-vjeçare ka vdekur...

Misteri i një shtëpie të vetmuar në një ishull islandez

Eshtë një arkipelag i bukur në brigjet e jugut të Islandës, i quajtur Vestmannaeyjar. Në këtë arkipelag është ishulli edhe më i bukur, ai...

Garë e “ashpër” ndërmjet Mercedesit, BMW-së, Audisë dhe Volkswagenit

Kësaj radhe, Carwow i ka zgjedhur disa makina shumë të ndryshme nga njëra-tjetra. Në mesin e veturave që garojnë janë një BMW M340i, Mercedes-AMG...

Shuhet ikona e valles popullore, Besim Zekth

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një sëmundjeje të...

Janë të heshtura dhe hanë rreth 63kg gjethe në ditë, por pse njerëzit janë armiku më i madh i gjirafave?

Gjirafat jetojnë në zonën e Afrikës Jugore dhe janë kafshë shumë e dashur. Fjala “gjirafë” mund të vijë nga fjala arabe, që do të thotë...

Hetem Ramadani: Koronavirusi nuk e shkakton vdekjen

Medituesi dhe studiuesi i fizikës kuantike e mjekësisë alternative, Hetem Ramadani, beson se virusi Covid 19 nuk është shkaktar i vdekjes. Ai në Rubikon, tha...

Shfaqet mbi liqen kisha 1600-vjeçare

Një nga benefitet më të mëdha të izolimit nga Covid-19 ka qenë impakti tek mjedisi që nga pastrimi i ajrit, ujërave dhe natyrës. Gjatë...

Biznese që mund t’i filloni me pak para

Ndoshta keni ëndërruar që të keni biznesin tuaj personal, por nuk keni pasur kapital të mjaftueshëm për këtë. Më poshtë mund të gjeni 12...

Mijëra tonë mikroplastikë bien në formën e shiut

Më shumë se 1 000 tonë mikroplastikë në vit, ekuivalente me 123 milionë shishe, bien në formën e shiut në parqet kombëtare dhe zonat...

Më Të Lexuara

OVL e UÇK-së sot organizon protesta në të gjitha qytetet e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës organizon sot protesta në të gjitha qytetet e vendit tonë në shenjë kundërshtimi ndaj propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale ndaj...

455 raste të mosmbajtjes së maskës për mbrojtje nga COVID-19

Ministria për Punë të Brendshme në Maqedoninë e Veriut informon se ka vazhduar kontrollet për respektimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Nga MPB thonë...

Përmbyset një furgon me emigrant në Strumicë

Shtatë emigrantë janë lënduar në një aksident me furgon, i cili mbrëmë është përmbysur në rrugën magjistrale Strumicë-Vallandovë, tek udhëkryqi për fshatin Raborci. Siç thonë...

Po ulet numri i pacientëve nëpër spitale, nuk ka masa kufizuese pas zgjedhjeve

Autoritetet shëndetësore në Maqedoninë e Veriut paralajmërojnë se nuk ka kthim të masave kufizuese pas mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të caktuara për...

Ziadin Sela: Nuk i takon Kërçovës së Mefail Zajazit të votojë komunista

Koalicioni "Tash është koha” i udhëhequr nga Ziadin Sela dhe Afrim Gashi sonte kanë qëndruar në Kërçovë të shoqëruar nga bartësi i listës për...

Qeveria e Kosovës nga sonte kufizon lëvizjen e qytetarëve në komunat veriore

Qeveria miratoi masa të reja për parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19 në komunat e Mitrovicës së Veriut, Zubin Potokut, Leposaviqit dhe Zveçanit. Kështu është...