18 C
Skopje
E mërkurë, 27 Maj, 2020
Ballina Kuriozitete

Kuriozitete

Mësoni përse në disa raste kur takojmë dikë ‘na zë rryma’

Kush e di sa herë do të keni marrë një lloj rrufeje pasi prekni një person. A keni menduar ndonjëherë pse? Epo, mund të ndodhë dhe...

Dënohesh për çëmçakëz, 23 ligjet më të çuditshme në të gjithë botën

Ligjet janë krijuar për të zvogëluar dhe shmangur kaosin e një shoqërie. Për të udhëhequr mënyrën se si njerëzit jetojnë dhe lidhen me njëri-tjetrin në...

Çadrat e plazhit të rrethuara me xhama, si po planifikohet sezoni veror?

Kompani të njohura në Itali kanë propozuar projekte për të zhvilluar sezonin e plazhit këtë vit, por në kushte më të sigurta për të...

Qentë do trajnohen të nuhasin koronavirusin

Një organizatë në Britani thotë se mund të trajnojë qentë e saj për të identifikuar bartësit e koronavirusit. Organizata “Medical Detection Dogs” ka trajnuar...

Ëndrrat e çuditshme që shohim gjatë pandemisë, çfarë fshihet pas tyre

Nëse gjatë pandemisë po shihhni ëndrra të çuditshme, nuk jeni të vetmit. Njerëzit po raportojnë gjithnjë e më shumë ëndrra të çuditshme dhe të gjalla...

Kaq gjatë mund të qëndrojë koronavirusi në qese të marketit

Sipas profesorit të shkencave në Universitetin e Sydneyt, Timothy Newsome, rreziku nga përhapja e coronavirusit nëpërmjet qeseve për shumë përdorime është relativisht i ulët,...

Eksperti i OBSH-së: Ndaloni së vendosuri dorëza kur shkoni në market

Një studiues që këshillon Organizatën Botërore të Shëndetit për shpërthimin e sëmundjeve infektive ka paralajmëruar australianët që të mos vendosin doreza në supermarket, sepse...

Zbuloni cilat maska e parandalojnë vërtet koronavirusin dhe cilat janë komplet të padobishme

Ndërsa coronavirus i ri përhapet në në të gjitë botën njerëzit po nxitojnë nëpër farmacii për të blerë maska për fytyrën dhe sanitatorë dore....

Gjenden mikroçipë në trupat e personave të infektuar nga Covid 19…

Analiza e fundit laboratorike kryer në një pacient qipriot nga koronavirusi vërtetoi se tashmë është implantuar me mikroçip RFID, domethënë, një implant i vogël...

Më Të Lexuara

OBSH paralajmëron: Valë e dytë e koronavirusit, nëse…

Derisa shumë vende të botës kanë lehtësuar masat kundër koronavirusit, Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka paralajmëruar ato se mund të përballen me “valën...

Itali, frikë nga falimentimet

Bergamo është prekur nga pandemia si asnjë qytet tjetër. Ndërmarrjet u mbyllën me javë të tëra, por banorët shohin drejt së ardhmes dhe shpresojnë...

Hiqet ora policore. Ja vendimi i fundit i Qeverisë

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në seancën e mbajtur sot miratoi këto vendime: – Hiqet ora policore duke filluar nga data 27.05.2020 – Hapja...

Për kë bien kambanat e Ilir Metës?

E vetmja gjë që nuk do të ndryshojë në këtë telenovelë të një ‘Puci të butë shteti’, është finalizimi i kapjes përfundimtare dhe totale...

Nuk është e shoqja, Lorik Cana zbulon se për kë është tepër xheloz

Ish-mbrojtësi i Kombëtares së Shqipërisë, Lorik Cana, mes pandemisë së koronavirusit, është izoluar në shtëpinë e tij në Itali së bashku me bashkëshorten, Monikën...

Tre propozimet e opozitës për të reformuar sistemin zgjedhor në Shqipëri

Gjatë takimit të mbajtur sot në kuadër të Këshillit Politik, opozita ka paraqitur me propozime konkrete lidhur me financimin e partive, kuotave gjinore dhe...