18 C
Skopje
E mërkurë, 27 Maj, 2020
Ballina Kuriozitete

Kuriozitete

Edhe macet mund të preken me Covid-19

Një studim i ri në Kinë zbuloi se macet mund të infektohen nga koronavirusi SARS-CoV-2 që shkakton sëmundjen Covid-19. Për më tepër, macet mund...

Historia e dashurisë me maska në spital, koronavirusi ia shtyn dasmën mjekut

Domenico De Padova ka ndarë në profilin e tij në Facebook një fotografi të tij dhe të fejuarës së tij, të veshur me kostume...

Çfarë na ka mësuar Covid19 deri tani?

Amerika ?? nuk është më shteti më i fuqishëm në planet. ➡️Kina ?? fitoi “Luftën e 3 Botërore” pa gjuajtur me asnjë plumb . ➡️”Parandalimi” shpëton...

Pse izolimi është mbrojtja më e mirë nga Covid-19

Një studim i ri i publikuar në revistën për sëmundjet infektive ‘The Lancet’ ka arritur në konkluzionin se kombinimi i masave si karantina, mbyllja...

Vjen përgjigjja zyrtare: A e transmetojnë paratë koronavirusin?

Përhapja e koronavirusit në mbarë botën ka shtuar frikën nëse paraja cash është një burim i mundshëm i kalimit të infeksionit. Kjo frikë është...

Lakuriqë të ngordhur bien nga qielli në Izrael, një lidhje me “profecinë biblike”

Disa studime kanë sugjeruar se koronavirusi i ri është shkaktuar nga lakuriqët e natës dhe megjithëse kjo teori nuk është konfirmuar, mediat izraelite sugjerojnë...

Kjo është bima më helmuese në botë

Është e vështirë të japësh një titull për diçka si më vdekjeprurësja ose më toksikja ose më helmuesja por sigurisht që ka një mori...

“Përshëndetje, quhem Covid 19”, letra që po trondit rrjetin në mbarë botën

E gjithë bota po lufton me një pandemi të tmerrshme, e cila po shkatërron atë ngadalë. Koronavirusi është përhapur në pjesën më të madh...

A mund të infektohemi me koronavirus përmes ushqimeve?

Lajm i mirë: koronavirusi nuk është ushqimor. Kjo do të thotë që ju nuk mund ta merrni atë duke gëlltitur ushqim. Ju mund ta...

Më Të Lexuara

OBSH paralajmëron: Valë e dytë e koronavirusit, nëse…

Derisa shumë vende të botës kanë lehtësuar masat kundër koronavirusit, Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka paralajmëruar ato se mund të përballen me “valën...

Itali, frikë nga falimentimet

Bergamo është prekur nga pandemia si asnjë qytet tjetër. Ndërmarrjet u mbyllën me javë të tëra, por banorët shohin drejt së ardhmes dhe shpresojnë...

Hiqet ora policore. Ja vendimi i fundit i Qeverisë

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në seancën e mbajtur sot miratoi këto vendime: – Hiqet ora policore duke filluar nga data 27.05.2020 – Hapja...

Për kë bien kambanat e Ilir Metës?

E vetmja gjë që nuk do të ndryshojë në këtë telenovelë të një ‘Puci të butë shteti’, është finalizimi i kapjes përfundimtare dhe totale...

Nuk është e shoqja, Lorik Cana zbulon se për kë është tepër xheloz

Ish-mbrojtësi i Kombëtares së Shqipërisë, Lorik Cana, mes pandemisë së koronavirusit, është izoluar në shtëpinë e tij në Itali së bashku me bashkëshorten, Monikën...

Tre propozimet e opozitës për të reformuar sistemin zgjedhor në Shqipëri

Gjatë takimit të mbajtur sot në kuadër të Këshillit Politik, opozita ka paraqitur me propozime konkrete lidhur me financimin e partive, kuotave gjinore dhe...