E enjte, 2 Korrik, 2020
33 C
Skopje
Ballina Lajme Maqedoni

Maqedoni

Rufi Osmani: Bashkimi i opozitës Shqiptare do të sjellë ndryshimin në Maqedoni ( VIDEO )

Profesori dhe politikani i njohur shqiptar, Rufi Osmani i rekomandon opozitës shqiptare – Aleancën Shqiptare dhe Lëvizjes Besa që të bashkëpunojnë në zgjedhjet e...

Lëvizja Besa themeloi Këshillin komunal për Gostivarin

Sonte Lëvizja BESA mes qindra të pranishmëve në Pallatin e Kulturës në Gostivar, e themeloi Këshillin Komunal për Komunën e Gostivarit.Në kuvendin themelues  me...

Kryeministri Gruevski qorton Ministrin Izairi!…

Gruevski: Izairi të shtrojë kërkesat në Qeveri e jo në mediaKryeministri Nikolla Gruevski i bëri thirrje Ministrit të Ambientit Jetësor Nurhan Izairi që kërkesat...

Maqedonia për faj të BDI-së, përfaqësohet vetëm me një ambasador shqiptarë

Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov është bërë pengesë për emërimin e ambasadorëve të rinj shqiptarë nga Maqedonia.Aktualisht, vendi përfaqësohet vetëm nga një ambasador shqiptar në...

Mbahet Asambleja e parë e femrës në LR-PDSH (foto &video)

Mbahet Asambleja e parë e femrës në LR-PDSH, me theks për një përfaqësim më dinjitoz të femrës në politikë!Është mbajtur mbrëmë Asambleja e Femrës...

Sela i vetmuar, të gjithë organet shtetërore kundër tij

Kryetari i Komunës së Strugës Ziadin Sela në një dalje publike para gazetarëve ka reaguar ashpër ndaj propozim ndryshimit të ligjit për tokën ndërtimore...

Uniteti formon degë në Çair dhe Studeniçan

LAJMËRIMPas Kumanovës, Likovës, Dibrës,.. kryesia e partisë Uniteti dje ndaloi në Shkup për formimin e dy degëve të saj, në Çair dhe në Studeniçan.Në...

Për nënat parti….

 Shkruan:Izet ZeqiriPër nënat parti....MOS HARTONI "STRATEGJI TË MËDHA KOMBËTARE" POR IDENTIFIKONI DISKRIMINIMIN DHE PUNONI PËR BARAZIMaqedonia vazhdon të ketë zhvillim të pabarabartë rajonal.Ka dallime...

Opozita rikujton ngjarjet e 24 dhjetorit (video)

 Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev duke rikujtuar ngjarjet e 24 dhjetori të vitit 2012 në Kuvend nga i cili opozita dhe gazetarët u dëbuan...

Më Të Lexuara

Shkup: Dënohet sulmi i familjares së viktimës nga koronavirusi ndaj punëtores shëndetësore

Mbrëmjen e së martës, familjarët e një pacienteje në Maqedoninë e Veriut e cila humbi betejën pas qëndrimit prej një jave në spital si...

Filipçe: Nëse ka nevojë për ndonjë masë kufizuese, do ta rekomandojmë

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, sot deklaroi se këto ditë do të bisedojë me përfaqësues të autoriteteve shëndetësore të Kosovës dhe Serbisë për gjendjen...

Sot bëhen 4 vite që kur Almir Aliut ndërroi jetë!

Arianit Xhaferi Sot bëhen 4 vite që kur shpirti engjëllor i Almir Aliut lëshoi trupin e tij të njomë. Sot bëhen tre javë që kur...

Apel për shfrytëzim racional të ujit. Shmangni ujitjen e kopshteve dhe fushave

Ndërmarrja publike “Ujësjellësi dhe kanalizimi” apelon deri tek shkupjanët në mënyrë racionale dhe me kujdes ta shfrytëzojnë ujin në ditët me temperatura ekstreme të...

Ruskovska: Nuk ka bazë për përjashtimin tim, por e lë të vendosë prokurori publik

Gjëja e vetme që është e rëndësishme për mua në punën time është ajo se a është bërë vepër penale dhe a kam unë...

Mbyllet Lista Zgjedhore, KSHZ: Të drejtë vote 1 814 263 votues

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve sot ka mbyllur Listën Zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të mbahen më 15 korrik. Të drejtë vote...