E shtunë, 5 Dhjetor, 2020
13 C
Skopje
Ballina Teknologji

Teknologji

Përdoruesit në të gjithë botën raportojnë probleme me qasjen në internet

Përdoruesit e internetit në të gjithë botën kanë raportuar probleme të lidhjes në platforma. Down Detector, i cili gjurmon statusin e faqeve të internetit, zbulon...

Dorëzohet “Apple” para shqiptarëve, e njeh Kosovën si shtet

197 mijë e 175 persona të cilët e kanë nënshkruar peticionin “Put Kosovo on Apple Maps”, ia kanë arritur qëllimit. Kosova tashmë është vendosur...

Apple tani vlen 2 trilionë dollarë, bëhet kompania më e vlefshme në botë

Apple sapo ka kapërcyer vlerën prej 2 trilionë dollarë, duke u bërë vetëm kompania e dytë që e bëri ndonjëherë këtë. Sipas medieve të huaja,...

Drejtori ekzekutiv i “Tik-Tok” dha dorëheqje

Drejtori ekzekutiv i “Tik-Tok”, Kevin Mejer dha dorëheqje, ndërsa përkohësisht do të zëvendësohet nga drejtoresha ekzekutive Vanesa Papas. Kjo ndodh disa ditë prejse “Tok-Tok” e...

Të gjitha në një vend: Facebook lidh tre aplikacionet më të njohura

Në fillim të vitit të kaluar, u njoftua se aplikacionet “Messenger”, “WhatsApp” dhe “Instagram” do të shkriheshin në një platformë të zakonshme mesazhesh, dhe...

Sistemi i ri i Photoshopit do të identifikojë imazhet e manipuluara

Vitin e kaluar, me ndihmën e New York Times dhe Twitter, krijuesi i Photoshopit Adobe filloi iniciativën Content Authenticity, apo vërtetësia e përmbajtjes, që...

Kamera brenda rrotave: Çfarë ndodh me gomën gjatë ngasjes në rrugë?

Njerëzit me të vërtetë do të bëjnë gjithçka, dhe kanali You Tube Warped Perception ka realizuar një ide vërtet interesante. Çfarë ndodh në gomë gjatë...

NASA lëshon robotët në Mars

Shkencëtarët mendojnë se Marsi dikur mund të ketë qenë i banueshëm ndaj mund të popullohet edhe nga njerëzit në të ardhmen. Këto hipoteza të...

Strategjia që shpëtoi kompaninë Apple nga falimentimi

Vetëm një pyetje e Steve Jobs e bëri kompaninë Apple të ngjitej nga falimentimi në 1 miliard dollarë fitime.Jobs ishte kthyer në Apple për...

Më Të Lexuara

Zbulohen emrat e Komisionit Hetimor për raportin e Dick Marty-t

Ulsi Manja, Alket Hyseni, Klotilda Bushka, Adnor Shameti dhe Ermonela Felaj janë pjesëtarët e Komisionit Hetimor që do të votohen nesër për të hedhur...

Në përvjetorin e lindjes, zbulohet shtatorja e ish-presidentit Rugova në Istog

Sot në përvjetorin e ditës së lindjes së ish-presidentit, Ibrahim Rugova, u zbulua shtatorja e tij në Istog. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah...

SHKUP: TËRMETI PREJ 3.9 BALLËSH DRIDHI KRYEQYTETIN

Tërmeti prej 3.9 ballë sipas Rihterit pasdite në orën 14.09 minuta ishte ndjerë në Shkup dhe rrethinë. Epiqendra ka qenë 12 kilometra në lindje...

Ziadin Sela: ,,Meriot Koalicioni” i Zaevit dhe Ahmetit me Sasho Mijallkovin

I ftuar në emisionin e mëngjesit në Tv24 Vesti, Kryetar i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, ka folur për aktuelitet politike në vend, si...

Çudirat nuk kanë fund: U zu me gruan, burri ecën 450 km rrugë në këmbë për të qetësuar nervat

Zënka me bashkëshortën e tij, ka bërë që një burrë në Itali të nisë të ecë për tu qetësuar në Como dhe të përfundojë...

Del foto e rrallë e Ibrahim Rugovës me bashkëshorten, Fanën

Një fotografi e vjetër e Presidentit Historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, së bashku me bashkëshorten e tij, Fanën, është publikuar nga vajza e tyre,...