Të paktën 125 persona kanë vdekur në një përplasje në një ndeshje futbolli në Indonezi, e cila është bërë një nga fatkeqësitë më të rënda të stadiumit në botë.

Qindra u lënduan gjithashtu si pasojë e humbjes së ekipit vendas Arema FC ndaj rivalëve të hidhur në stadiumin e mbipopulluar vonë të shtunën në Malang, Java Lindore.

Përplasja ndodhi pasi policia përdori gaz lotsjellës tifozët që pushtuan fushën.

Ndërsa u përhap paniku, mijëra njerëz u rritën drejt daljeve të stadiumit Kanjuruhan, ku shumë u mbytën.

FIFA, organi qeverisës botëror i futbollit, deklaron se asnjë “gaz i kontrollit të turmës” nuk duhet të merret ose përdoret nga stjuardët ose policia në ndeshje.

Presidenti i organizatës, Gianni Infantino tha se ishte “një ditë e zezë për të gjithë të përfshirë në futboll dhe një tragjedi përtej të kuptuarit”.

Një dëshmitar okular i tha BBC-së se policia kishte hedhur gaz lotsjellës të shumtë “vazhdimisht dhe shpejt” pasi situata me tifozët u bë “e tensionuar”.

Pranë njërës porte dalëse, një vrimë e thyer nëpër mur dëshmon për dëshpërimin për t’i shpëtuar dërrmimit që u zhvillua.

Pranë portës ka qirinj, të vendosur nga mbështetësit për të kujtuar viktimat.

Vetë dyert janë të pjerrëta nga jashtë, një shenjë e nivelit të madh të forcës nga brenda./Bota sot