Administrata e Biden deklaroi me anë të zëdhënësit Psaki se asnjë zyrtar i qeverisë amerikane nuk do të marrë pjesë në Lojërat Olimpike të Pekinit 2022, duke miratuar kështu një bojkot diplomatik të lojërave.

Kjo masë e SHBA-së do të bëjë të mundur dërgimin e një mesazhi në Kinë për të drejtat e njeriut në skenën botërore, pa penguar pjesëmarrjen e atletëve amerikanë.
Presidenti Joe Biden u tha gazetarëve, muajin e kaluar, se ai po mendonte një bojkot diplomatik, ndërsa ligjvënësit demokratë dhe republikanë, përfshirë kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, mbrojtën një të tillë në protestë ndaj abuzimeve të të drejtave të njeriut nga Kina, transmeton Cnn përcjell Albinfo.ch.

Por nuk pritet një bojkot i plotë, pasi atletët amerikanë do të lejohen të garojnë. Hera e fundit që SHBA-ja bojkotoi plotësisht Lojërat Olimpike ishte në vitin 1980 kur ish-presidenti Jimmy Carter ishte në detyrë.

Samiti virtual i muajit të kaluar ndërmjet Bidenit dhe presidentit kinez Xi Jinping, i parë si disa nga bisedimet diplomatike më kritike të presidencës së Biden-it nuk dha ndonjë përparim të rëndësishëm. Megjithatë, ai shërbeu si një rifillim i marrëdhënieve pas përkeqësimit të mprehtë gjatë vitit të fundit të administratës Trump dhe armiqësisë së vazhdueshme ndaj administratës së Bidenit, duke përfshirë kur diplomatët amerikanë dhe kinezë tregtuan gjemba gjatë një samiti të marsit në Alaskë.