Një tërmet  6.6 gradë të shkallës Rihter goditi sod Italinë qëndrore dhe jugore, vetëm një javë pas dridhjeve të cilat lanë mijëra të pastrehë.

Epiqendra ishte 132 kilometra në verilindje të Romës dhe 67 km në lindje të Perugia, afër pranë epiqendrave e dridhjeve nga java e kaluar.

Ka dëme të mëdha materiale, por deri më tani nuk ka viktima. Të dy komunat kanë qenë epiqendra nga e mërkurja e 26 tetorit.