Kryetari i degës së BDI-së në Çair, Bekir Asani ka postuar një koment në Facebook që e ka nisur me fjalët:

Te dashur miq të djallit,
Kur dikush na kritikon me vend, qe besa edhe une pajtohem me kritikuesit, kritikoj edhe veten, shokun e kritikoj edhe vellaun. Mir ama ju po kaloni cdo norme dhe cdo kufi, duke hedh helm e te keqe mbi Bashkimin Demokratik per Integrim.
Kryqi qe simbolizon inatin politik te dikujt tjeter, asnjehere nuk do te vendoset aty ku deshten ta vendosin, AI qe deshte ta nderton kryqin, tani sikur ka ndru mendje, e po kerkon permendoren e Nolit, e ma vone kush e di ndoshta e kerkon edhe bustin e ndonje atdhetari tjeter. Po ju o mjerana çka keni?
Per kend po punoni?
Çka po ju dhem?
Ju shqipfoles te agjendave te huaja, si bashkombas e vllezer gjaku qe jemi, ju lus te beni punen tuaj, te kritikoni me vend qe te permirsohemi edhe ne, mir ama ndalni kto sulme te flliqura. Te gjitha sulmet ndoshta edhe falen, mir ama sulmet ndaj vizionit, idealit dhe sakrifices se shokeve te mij asnjehere sua fal. E me se paku tradhtinë që na e bëtë dy ditet e fundit, kur ne me mish e me shpirt luftonim kunder nje vendimi, ju jo qe nuk gjetet force te na perkrahni kunder rezistences aq fisnike, por edhe na sulmonit me keq ndoshta edhe se disa qendra të perbetuara albanofobe. Dhe per fund, Ju o novinare shqiptar nese u pengon shqiponja bujrum hiqeni, e nese u pengon pse nuk ka kryq ne Butel, keni shtepite tuaja, vendosni atje.(INA)

beqa