E shtunë, 8 Gusht, 2020
18 C
Skopje
Ballina Lajme Maqedoni

Maqedoni

Muaji korrik në Maqedoni: Rritje e gjuhës së urrejtjes në kontekst të zgjedhjeve dhe pandemisë

“Muaji korrik shënoi rritje të sërishme të gjuhës së rrejtjes në mediat sociale në kontekstin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare dhe numrit të madh...

Greqia redukton orarin e punës në kalimin kufitar “Evzoni”

Pika kufitare “Evzoni” mes Maqedonisë dhe Greqisë, nga nesër deri më datën 15.08.2020 nuk do të lejojë pasagjerët, kamionët dhe automjetet private të hyjnë...

DASH e vendos Maqedoninë e Veriut në nivelin e tretë të rekomandimit për udhëtim

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) mbrëmë e pezulloi nivelin e katërt të rekomandimit për udhëtime jashtë vendit për pjesën më të madhe të vendeve,...

Maqedoni: Kush e shfrytëzoi pandeminë për përfitime të jashtëligjshme?

Grupe të krimit të organizuar, kanë shfrytëzuar situatën e krijuar nga kriza shkaku i pandemisë së koronavirusit të ri për të përfituar në mënyrë...

Shërohen 127 persona nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Instituti për Shëndet Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 127 pacientë të shëruar nga coronavirusi. Prej tyre nga Shkupi anë 40, Kumanova-17, Shtipi-22,...

Tetova disa ditë pa ujë, autoritetet arsyetohen me vjetërsinë e gypave

Për tre ditë me radhë qyteti i Tetovës në pjesën më të madhe të kohës është pa ujë, si pasojë e dy defekteve kryesore...

Drilon Iseni, drejtor në OEMVP: Zgjerimi në tregjet e huaja, “ilaç” për kompanitë tona nga pasojat e pandemisë

Pandemia globale e COVID-19 tronditi botën dhe kriza shëndetësore u përhap në të gjitha sferat e jetës shoqërore. Mijëra kompani humbën tregjet dhe klientët...

Maqedonisë i mungojnë Prokurorët

Këshilli i Prokurorëve Publikë vendosi të rrisë numrin e prokurorëve publik me një plus pesë në Prokurorinë për Prokurorinë e Krimit të Organizuar dhe...

Rexhepi: Koalicioni ASH-AAA në rrugë të mbarë drejt marrëveshjes me LSDM-në

LSDM pohon se tashmë i ka numrat për formim të shumicës parlamentare. I pyetur se a është ose jo koalicioni Aleanca për Shqiptarët-Alternativa pjesë...

Më Të Lexuara

Shqipëria pengon 370 kilogram marihuanë të futet në Maqedoninë e Veriut

Në pikën kufitare mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, policia shqiptare ka ndaluar një dërgesë masive me marihuanë që të futet në Maqedoni. “Droga është...

Përvjetori i vërshimeve në Hasanbeg, tmerr dhe frikë për vërshime të reja

“6 gushti është datë e hidhur, për banorët e Hasanbegut. Janë bërë 4 vite nga ngjarjet tragjike në këtë vend, ku humbën jetën 22...

​Zbulohet pika e dobët e coronavirusit

Shkencëtarët nga Universiteti i Kansas kanë zbuluar “pikën e dobët” të virusit korona SARS-CoV-2. Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër...

Shokuese, paketon burrin e vdekur në valixhe, ndalohet gruaja në aeroportin e Mynihut

Një grua dhe vajza e saj janë ndaluar në aeroportin e Mynihut, pasi disa oficerë gjetën skeletin e një burri të vdekur në valixhen...

Studimi, COVID-19 mund të përhapet më lehtë sesa mendohej në shkolla

Coronavirusi mund të transmetohet më lehtë në mjediset shkollore dhe kampet verore. Kjo gjë u kuptua pas shfaqjes së detajeve të reja të shpërthimeve në...

Selimi: Hashim Thaçi më dërgoi porosi që të mos flasë në Speciale, e vet foli katër ditë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka folur për Gjykatën Speciale dhe intervistwn e Presidentit Thaçi. Selimi në “Debat Plus” me Ermal...