E martë, 1 Dhjetor, 2020
0.5 C
Skopje
Ballina Lajme Maqedoni

Maqedoni

Personeli mjekësor i Armatës së Maqedonisë kyçet në luftën kundër COVID-19

Që nga sot, pritet një numër i mjekëve dhe infermierëve, të cilët kanë punuar për ushtrinë t’i bashkohen personelit mjekësor në institucionet shëndetësore publike,...

Vuçiq: Maqedonia e Veriut ka më shumë vdekje se Serbia nga COVID-19, ndërsa është vend më i vogël

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, gjatë vizitës së tij në Nish, duke iu përgjigjur kritikave nga ekspertët se sistemi shëndetësor mund të shembet në çdo...

Maqedoni: Borë në Kodrën e Diellit, komunikacioni zhvillohet pa probleme

Trafiku rrugor në Maqedoni zhvillohet në rrugë të lagështa. Në Kodrën e Diellit dhe Stracin ka reshje të dobëta dëbore, por komunikacioni zhvillohet pa...

Vazhdojnë negociatat me Bullgarinë

Bisedimet për tejkalimin e mospajtimeve me Bullgarinë vazhdojnë ditëve në vijim në nivel të grupeve punuese, e udhëhequr nga ministrat për punë të jashtme...

Filipçe: Qytetarët gjatë kësaj periudhe duhet maksimalisht të jenë të përgjegjshëm

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe gjatë vizitës së tij të djeshme në Prilep, tha se festat në shtëpi dhe grupimet ishin arsyeja kryesore që...

Masat e tashme në Maqedoni japin rezultate, nuk ka nevojë për kufizime të reja

Gjithsej 1.248 pacientë me coronavirus mjekohen nëpër spitalet e Shkupit të qyteteve tjera dhe se ka shtretër të lirë. Të gjitha repartet disponojnë vende...

Maqedonia e Veriut vazhdon negociatat me Bullgarinë

Bisedimet për tejkalimin e mospajtimeve me Bullgarinë vazhdojnë ditëve në vijim në nivel të grupeve punuese, e udhëhequr nga ministrat për punë të jashtme...

Reekeri i shkruan Zaevit: Ju inkurajojmë edhe juve edhe vendet e BE-së që të kërkoni zgjidhje të kontesteve jashtë eurointegrimit

“Ju inkurajojmë edhe juve, edhe vendet anëtare të Bashkimit Evropian që të vazhdoni të kërkoni zgjidhje për kontestet bilaterale jashtë procesit për integrim vendit...

Regjistrohen mbi një mijë raste në Maqedoni, humbin jetën 41 pacientë

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 3.127 testime dhe janë regjistruar 1.022 raste të reja. Prej rasteve...

Më Të Lexuara

Regjistrohen 28 viktima dhe 1.093 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 3.084 teste, ndërsa janë regjistruar 1.093 raste të reja me covid-19, njofton...

Arrestohen dy vjedhës në Shkup

MPB informon se kanë arrestuar dy persona për shkak të grabitjes së një filale të kompanie financiare. Oficerët e policisë nga Stacioni Policor Qendër sot...

Mariçiq: Gjuha dhe identiteti maqedonas nuk janë në tryezë

Ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq, deklaroi se ai qëndron plotësisht pas Kryeministrit Zaev dhe qëllimet e tij të sinqerta në hapjen e rrugës për...

Maqedoni: Nuk ka plan për reformat në administratë

Shkurtimi i administratës për momentin ka mbetur vetëm premtim dhe nuk dihet nga do të fillojë, sa nëpunës do të pësojnë dhe madje as...

Maqedonia në ditët në vijim do të goditet nga një valë e ftohtë

Një valë e ftohtë do të godasë Maqedoninë. Në vend nesër do të mbajë mot i qëndrueshëm me temperatura të ulëta në mëngjes. Gjatë ditës...

Arrestohen dy shtetas të Kosovës në Maqedoni, po transportonin lëndë narkotike

Policia e Maqedonisë ka arrestuar dy shtetas të Kosovës të cilët po transportonin lëndë narkotike drejt Turqisë. “Departamenti për Asgjësimin e Krimit të Organizuar Veles...