Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka thënë se nuk e njeh më liderin e Greqisë fqinje dhe se do të refuzojë ta takojë atë në një samit të planifikuar.Erdogan akuzoi kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis se kërkoi të bllokojë shitjen e avionëve luftarakë F-16 të prodhimit amerikan në Turqi gjatë vizitës në SHBA.
“Nuk ka më njeri që quhet Mitsotakis në librin tim,” u tha Erdogan gazetarëve pas një takimi të kabinetit.Greqia tha se nuk do të hynte në një “konfrontim deklaratash”.
Mosmarrëveshja vjen mes kërcënimeve të Turqisë për të bllokuar një zgjerim të propozuar të NATO-s.Ankaraja ka akuzuar Finlandën dhe Suedinë se strehojnë anëtarë të milicive kurde që sipas saj përbëjnë rrezik për Turqinë.
Erdogan akuzoi gjithashtu Greqinë, një aleat i NATO-s, se strehon “terroristë” dhe tha se lejimi i ripranimit të Athinës në bllokun e sigurisë në vitin 1980 ishte një gabim.Tensionet janë rritur mes fqinjëve mesdhetarë pasi Mitsotakis kërkoi nga një sesion i përbashkët i Kongresit të SHBA që të mos heqë ndalimin e anëtarësimit të Turqisë në një program blerjeje për avionin luftarak të gjeneratës së ardhshme F-35 javën e kaluar.
Administrata Biden thuhet se ka marrë në konsideratë heqjen e ndalimit, të vendosur pasi Ankaraja bleu një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 nga Rusia në vitin 2019, raporton BBC.Erdogan tha se kjo përbënte lobim ndaj zyrtarëve amerikanë kundër Turqisë dhe shkelte një marrëveshje “për të mos përfshirë vendet e treta” në mosmarrëveshjet midis Ankarasë dhe Athinës.