Karkaleca është e mrekullueshme nëse dëshironi diçka ndryshe për drekë që përgatitet shpejt. Gatuajini për saktësisht 15 minuta dhe nuk do të jenë gome.

Karkalecat janë një specialitet që mund të përgatitet në mënyra të ndryshme dhe në përgjithësi nuk pastrohen, por gatuhen në lëvozhgë. Përgatiten më lehtë nëse janë në lëvozhgë sepse ka më pak gjasa të ziejnë tepër dhe të bëhen gome dhe e rëndësishme me këtë recetë është t’i pastroni para se t’i përgatisni sepse do të ziejnë në salcë. Karkalecat shërbehen që në lashtësi dhe helenët i përgatisnin të mbështjellë me gjethe fiku.

Ne ju sjellim një recetë për karkaleca të gatuar në një salcë domate pikante dhe jemi të sigurt që do t’ju pëlqejë.

Përbërësit e nevojshëm:

1 lugë gjelle gjalpë pa kripë
1 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë çaji fara qimnoni jeshil
½ lugë çaji fara qimnoni të zi
1 lugë çaji xhenxhefil të grirë
4 domate
2 lugë gjelle pure domate
¼ lugë çaji shafran i Indisë i bluar
½ lugë çaji pluhur djegës
450 g karkaleca të pastruara
kripë
½ limon
2 lugë çaji xhenxhefil të grirë
2 lugë gjelle gjethe koriandër të copëtuara
1 spec djegës
Përgatitja:

Shkrini gjalpin në një tigan dhe derdhni vaj, më pas shtoni qimnonin dhe pas një minute shtoni xhenxhefilin e grirë. Pas 15 sekondash shtoni domatet e grira. Ulni temperaturën, hidhni pak ujë dhe përzieni derisa të fillojë të vlojë. Shtoni purenë e domates, shafranin e Indisë, pluhur djegës dhe kripë sipas shijes. Përziejini dhe gatuajeni edhe për 7-9 minuta të tjera. Kur salca të trashet pak, shtoni karkalecat dhe ziejini për 3-4 minuta të tjera duke i përzier herë pas here. Mos i gatuani shumë pasi karkalecat do të bëhen gome. Hiqeni nga soba, mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë për një minutë. Dekoroni me feta gëlqereje.