Barcelona e festoi fitoren e saj ndaj rivalëve Real Madridit me shumë ngazëllim të dielën mbrëma, pasi i mposhti Los Blancos në mënyrë befasuese. Ky triumf i sjell titullin e parë Xavi Hernandezit si trajner i katalunasëve dhe i lejon Blaugranët ta tregojnë këtë për faktin se po shkojnë në drejtimin e duhur. Në fund të fundit, presidenti Joan Laporta kishte çuditërisht lëvdata për madrilenët.

Duke folur për Marca pas ndeshjes, ai shpjegoi se kundërshtarët e tyre ishin respektues, por natyrisht jo aq dashamirës për triumfin.

“Real Madridi ka qenë një rival i denjë, ata dinë të jenë në fitore dhe humbje dhe janë shumë elegantë. Florentino ka thënë disa fjalë të mira me Busquets”, deklaroi Laporta.

Ndërsa trofeu u prezantua, Perez u pa duke përqafuar Busquets dhe duke folur me të gjatë, ndërsa kapiteni i Blaugranas u ngjit për të marrë trofeun e tij.

Ndoshta nuk duhet të jetë një surprizë e tillë që Barcelona dhe Real Madrid janë kaq të gatshëm për të lavdëruar njëri-tjetrin, duke pasur parasysh se dy institucionet po afrohen gjithnjë e më shumë me projektin e tyre të Superligës. Laporta shfrytëzoi gjithashtu rastin për të shfajësuar trajnerin e tij Xavi, i cili është vënë nën kritika kohët e fundit.

“Ai ka njohuri, personalitet, një stil të luajtur futbolli që Barça e tregon dhe ne shprehemi në këtë mënyrë. Ai është një nga arkitektët e kësaj mënyre të mirëfilltë të të luajturit futboll”, ka vazhduar më tej ai.