Serbi,arrestohen për korrupsion 78 persona. Mes tyre biznesmen dhe ish ministra

Gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm në Serbi janë arrestuar 79 persona pasi dyshohen për afera korruptive në 20 çështje të ndryshme.

 

Ministri  i brenshëm Nebojsa Stefanovic në një konferencë për shtyp informoi se mes të arrestuarve ishin dhe dhe dy zv/ministra, biznesmenë të njohur dhe ish Ministri i Tregtisë dhe Turizmit, Slobodan Milosavljevic , Zoran Markoviç, ish-Drejtor i Antikorrupsionit , Mila Jerzdimiroviç, ish-këshilltarë i ish-Kryeministrit Ivica Daçiçit dhe ish-drejtori i agjencisë së sigurimeve “Danube” si dhe disa kryetarë bashkish, drejtues të kompanive publike dhe biznesmenë . Ata akuzohen se i kanë shkaktuar dëm shtetit në vlerën e 100 milionë eurove.

 

Ministri i Brendshëm bëri me dije se hetimet në kuadër të një operacioni të madh kundër korrupsionit është  nisur që në vitin 2004 dhe deklaroi se askush që është i përlyer nuk do të shpëtojë

Ndër  të tjera bëri të ditur dhe se janë edhe 39 persona të tjerë që priten të arrestohen.

serbi