Këto janë  ushqimet që do të vonojnë shenjat e plakjes.

Ushqimi në listën e mëposhtme janë të pasura me vitamina dhe antioksidantë, përbërës thelbësore në luftën e kundër plakjes.

1 Avocado, përmban sasi të konsiderueshme të kaliumit, i cili ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut. Ajo gjithashtu mbron trupin kundër veprimit të toksinave të dëmshme dhe për të luftuar radikalet e lira. 

2. Brokoli rrit sistemin imunitar dhe siguron kalcium më shumë se çdo perime tjetër. Vlerat ushqyese të tij ndihmojë për të mbrojtur kockat.

3. Karrota ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit. Pigmenti me ngjyrë portokalli rrit funksionin imun dhe mbron nga kanceri dhe infarkti. Vitamina A që përmban është e domosdoshme për ta mbajtur lëkurën të shëndetshme.

4. Çokollata e zezë është e pasur me antioksidantë, të cilat ngadalësojnë plakjen dhe dëmtim të qelizave.

5. Veza është një burim i proteinave, sepse ajo përmban të gjitha aminoacidet e nevojshme nga trupi.

6. Salmon Omega-3 yndyrore që gjenden tek peshku, si salmon, ton dhe sardelet. Në të njëjtën kohë, mbrojnë dhe arteriet për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. 

7. Hudhra është e pasur me antioksidantë dhe ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit.

8 Sallata jeshile. Lufton radikalet e lira dhe forcon sistemin imunitar, në sajë të magnezit, kaliumit, hekurit, që ajo përmban.

9. Çaji jeshil përmban antioksidantë. Një ndër çajrat që duhet të konsumohet më shumë duhet të jetë çaj jeshil.