BMW njoftoi të premten se ishte duke planifikuar për të lançuar një version të makinës X3, të gjithën elektrike si dhe një Mini elektrike.

Kjo lëvizje është një zgjerim i rëndësishëm i BMW-së në portofolin elektrik të automjeteve.

Kompania ka një histori kur është fjala për automjetet elektrike. Ajo lançoi makinën elektrike i3 në vitin 2013, ndërsa kompania ka testuar Mini E në vitin 2009, duke vendosur një flotë prej 500 makinash në të gjithë botën.

Në vitet e fundit, ajo ka lançuar BMW i8, si dhe versionet e ‘plug-in’ të serive X5 dhe 3. Kompania ka lançuar një numër modelesh hibride, duke përfshirë modelet X5 xDrive40e, 225xe, 330e, dhe 740e.

Automjetet e reja pritet që do të dalin në vitin 2019, dhe sipas CEO-së të BMW-së Harald Krueger, ata do të jenë “konkurrues”, kur është fjala klasifikimin dhe çmimet.

BMW po përballet me presion nga rivalët e prodhuesve të makinave si Daimler, Volkswagen dhe Tesla. Në fillimin e javës së shkuar në Paris Motor Show, Volkswagen zbuloi konceptin për makinën e saj elektrike, I.D. Chevrolet është vendosur edhe për lançimin e saj Chevy Bolt EV para fundit të vitit.

Prodhuesit e makinave gjithashtu janë duke u përballur me rregullat e rrepta mjedisore që Bashkimi Evropian ka vendosur lidhur me emetine të cilat hyjnë në fuqi në 2021./TechSot