E diel, 12 Korrik, 2020
26 C
Skopje
Ballina Gastronomi

Gastronomi

Ja si të gatuani pulë të pjekur në folie alumini

Përbërësit 8 kofshë pule 80 gr oriz 3 karrota mesatare 400 gr presh gjysmë xhenxhefil rozmarine kripë Biber i zi vaj vegjetal Hapat Së pari kofshët i marinojmë me vaj vegjetal, kripë, biber të zi,...

Trishka me sherbet, ëmbëlsira mahnitëse e fëmijërisë

Një traditë e hershme e recetave të ëmbla të kuzhinës shqiptare që padyshim lidhet me kujtimet e fëmijërive, pasi është një nga gatimet që...

Përgatitni çokollata ‘Bounty’ në shtëpinë tuaj

Jo domosdoshmërish duhet t’i blini çokollatat ‘Bounty’, sepse me recetën e poshtme, të cilën Telegrafi e sjell për ju, mund t’i përgatitni ato vet...

Peshk i pjekur me oriz dhe sallatë me brokoli e lulelakër

Një recetë e mrekullueshme, e pasur në shije dhe vlera ushqyese. Ideale për një drekë të shijshme, e kombinuar me peshk të pjekur e oriz...

Tavë me makarona dhe proshutë

Nëse jeni në mesin e personave që i adhurojnë pastat, atëherë me siguri kjo recetë e kësaj tave me makarona dhe proshutë do t’ju...

Buka më e shëndetshme që ekziston: Pastron trupin nga yndyrat dhe mbetjet toksike!

Kjo bukë pa miell është njësoj nutritive si edhe produktet e tjera të furrës, mirëpo edhe e pasur me proteina, vitamina, amino-thartira, yndyra, hidrokarbure...

Si të përgatisni torte Kinder Buenos

Adhuruesit e çokollatës dhe lajthisë do ta humbasin toruan për këtë ëmbëlsirë të vogël të përbërë me krem karamel dhe biskota, e që në...

Gjysmë ore, tre përbërës dhe darkë të shijshme do të keni në tryezë

Një pjatë e shijshme dhe me vlera të larta ushqyese. Nevojiten: ▪ 500 g feta mishi pule ▪ 1 krem për zierje ▪ 2 qese supë instant kërpudhash Përgatitja: Në...

Pite kërcëlluese me mollë: Desert tepër i shijshëm për të gjitha gjeneratat!

Këtë pite nga petët e brumit e adhurojnë të gjithë. Është kërcëlluese dhe e shijshme, por shumë e lehtë për ta gatuar. Përbërësit: – 5 mollë...

Më Të Lexuara

Vazhdojnë tensionet politike në Kosovë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë dhe shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalia Apostolova, kanë dënuar kërcënimin fizik ndaj kryetares...

Mickoski: “Ripërtëritja” premton një sërë investimesh”

Kreu i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski nga Kriva Pallanka ka akuzuar LSDM-në se ka udhëhequr fushatë të errët. Ai theksoi se fokusi i fushatës së...

Partitë politike nënshkruan Deklaratë për miratim me prioritet të Ligjit për parandalim dhe mbrojtje nga diskriminimi

Deklarata për miratim me prioritet të Ligjit për parandalim dhe mbrojtje nga diskriminimi e nënshkruan 17 parti politike. Partitë politike të cilat janë nënshkruese të...

Nga nesër në mesnatë fillon heshtja zgjedhore në Maqedoni

Që prej nesër pas mesnatës, deri më 15 korrik në ora 21:00, do të zbatohen rregullat për heshtjen elektorale për zgjedhjet parlamentare, njoftojnë sot...

Zaev: Deri në vitin 2021, pensioni minimal do të jetë 10.700 denarë

Bartësi i listës së kandidatëve në NJZ4, Zoran Zaev, së bashku me bartësen e listës së kandidatëve në NJZ1, Milla Carovska, sot realizuan takim...

Sela: Kur kishte BDI 20 deputetë nuk kërkonte kryeministër, por e kërkonte stemën me luan

Duke folur për kulturën, kujdesin dhe investimet që duhet t’i kushtojnë kulturës, Sela vlerësoi rolin e dy ministrave të AlternAtivA-s në dikasterin e Kulturës,...