‘Nuk jam terrorist!’ Refugjati i selfies së famshme me Merkelin hedh në gjyq Facebook-un

Facebook-u po përballet me probleme ligjore në Gjermani pasi një emigrant sirian që dikur bëri selfien e famshme me Angela Merkel është lidhur në mënyrë të gabuar me terrorizmin në postimet e përbashkëta në rrjetin social.

Veprimi juridik vjen pasi “Facebook” është përballur me presion të madh për të luftuar përhapjen e lajmeve të rreme në platformën e tij, shkruan “BBC”.

Në Gjermani, ka pasur raste të shumta të akuzave të rreme në mediat sociale të bëra ndaj emigrantëve dhe refugjatëve.

Anas Modamani është një nga ata që ka qenë objektiv i raporteve të tilla false i cii ka reaguar ashper duke deklaruar se është terrorist.

Ai u bë i famshëm në shtator të 2015-ës, kur Angela Merkel vizitoi një kamp emigrantësh në Berlin.

Modamani shfrytëzoi rastin për të bër