Orari i të gjitha ndeshjeve në “Euro 2016”

Kampionati Europian në futboll në Francë starton më 10 qershor me ndeshjen Francë-Rumuni.

Pas pesë cikleve të Kampionatit europian me nga 16 përfaqsuese, sivjet në Francë për titullin e kampionit europian do të garojnë 24 përfaqsuese. Ky kampionat fillon me ndeshjen e përfaqsueses vendase-Francës, kundër Rumunisë në stadiumin “Stade de France”.

Përfaqsueset e këtij kampionati janë shpërndarë në 6 grupe, ndërsa tifozeria e çdo përfaqsuese është “përkujdesur që të sigurojë bileta të cilat kushtojnë prej 25-145 euro.

Përfaqsuesjakombëtare Shqiptare ndeshjen e parë në kuadër të grupit A e zhvillon më 11 qershor në ora 15:00 në  Lens, kundër përfaqsueses së Zvicrës.

Orari i ndeshjeve:

Në grupe:

Xhiro 1.

  1. qershor, 21:00 në Saint-Denis: Francë – Rumuni (grupi A)
  2. qershor, 15:00 në Lens: Shqipëri – Zvicër (grupi A)
    11. qershor, 18:00 në Bordeau: Vels – Slovaki (grupi B)
    11. qershor, 21:00 në Marseille: Angli – Rusi (grupi B)
  3. qershor, 15:00 në Paris: Turqi – Kroaci (grupi D)
    12. qershor,18:00 në Nicë: Poloni – Irëlandë e Veriut (grupi C)
    12. qershor, 21:00 në Lille: Gjermani – Ukrainë (grupi C)
  4. qershor, 15:00 në Toulouse: Spanjë – Çeki (grupi D)
    13. qershor, 18:00 në Saint-Denis: Irëlandë – Suedi (grupi E)
    13. qershor, 21:00 në Lyon: Belgjikë – Itali (grupi E)
  5. qershor, 18:00 në Bordeau: Austri – Hungari (grupi F)
    14. qershor, 21:00 në Saint-Etienne: Portugali – Islandë (grupi F)

Xhiro 2

  1. qershor, 15:00 në Lille: Rusi – Slovaki (grupi B)
    15. qershor, 18:00 në Paris: Rumuni – Zvicër (grupi A)
    15. qershor, 21:00 në Marseille: Francë – Shqipëri (grupi A)
  2. qershor, 15:00 në Lens: Angli – Vels (grupi B)
    16. qershor, 18:00 në Lyon: Ukrainë – Irëlanda Veriore (grupi C)
    16. qershor, 21:00 u Saint-Denis: Gjermani – Poloni (grupi C)
  3. qershor, 15:00 në Toulouse: Itali – Suedi (grupi E)
    17. qershor, 18:00 në Saint-Etienne: Çeki – Kroaci (grupi D)
    17. qershor, 21:00 në Nicë: Spanjë – Turqi (grupi D)
  4. qershor, 15:00 në Bordeau: Belgjikë – Irëlandë (grupi E)
    18. qershor, 18:00 në Marseille: Islanda – Hungaria (grupi F)
    18. qershor, 21:00 në Paris: Portugali- Austri (grupi F)

Xhiro 3.

  1. qershor, 21:00 në Lille: Zvicër – Francë (grupi A)
    19. qershor, 21:00 në Lyon: Rumuni – Shqipëri (grupi A)
  2. qershor, 21:00 në Saint-Etienne: Slovaki – Angli (grupi B)
    20. qershor, 21:00 në Toulouse: Rusi – Vels (grupi B)
  3. qershor, 18:00 në Paris: Irëlanda e Veriut – Gjermani (grupi C)
    21. qershor, 18:00 në Marseille: Ukrainë – Poloni (grupi C)
    21. qershor, 21:00 në Bordeau: Kroaci – Spanjë (grupi D)
    21. qershor, 21:00 në Lens: Çeki – Turqi (grupi D)
  4. qershor, 18:00 në Lyon: Hungari – Portugali (grupi F)
    22. qershor, 18:00 në Saint-Denis: Islanda – Austria (grupi F)
    22. qershor, 21:00 në Nicë: Suedi – Belgjikë (grupi E)
    22. qershor, 21:00 në Lille: Itali – Irëlandë (grupi E)

1/8 e finalës

  1. qershor, 15:00 në Saint-Etienne
    25. qershor, 18:00 në Paris
    25. qershor, 21:00 në Lens
  2. qershor, 15:00 në Lyon
    26. qershor, 18:00 në Lille
    26. qershor, 21:00 në Toulouse
  3. qershor, 18:00 në Saint-Denis
    27. qershor, 21:00 në Nicë

Çerekfinale

  1. qershor, 21:00 në Marseille
    1. korrik, 21:00 në Lille
    2. korrik, 21:00 në Bordeau
    3. korrik, 21:00 në Saint-Denis

Gjysëmfinale

  1. korrik, 21:00 në Lyon
    7. korrik, 21:00 në Marseille

FINALE

  1. korrik, 21:00 në Saint-Denis

Më poshtë mund t’i shihni stadiumet se ku do të zhvillohen ndeshjet:

Saint-Denis, “Stade de France” (80,000 ulëse)

 1.Saint-Denis

 

Marseille, “Stade Velodrome” (67,000 ulëse)

 2.Stade Velodrome

 

Lyon, “Stade de Lyon” (59,000 ulëse)

 3.Stade-des-Lumieres

 

Lille, “Stade Pierre Mauroy” (50,000 ulëse)

 4.Stade Pierre Mauroy

 

 

Paris, “Parc des Princes” (45,000 ulëse)

 5.Parc des Princes

 

Bordeaux, “Stade de Bordeaux” (42,000 ulëse)

 6.Stade de Bordeaux

 

Saint-Etienne, “Stade Geoffroy-Guichard” (42,000 ulëse)

 7.Stade Geoffroy-Guichard

 

Nice, “Stade de Nice – Allianz Riviera” (35,000 ulëse)

 8.Stade de Nice

 

Lens, “Stade Bollaert-Delelis” (35,000 ulëse)

 9.Stade Bollaert-Delelis

 

Toulouse, “Stadium de Toulouse” (33,000 ulëse)

 10.Stadium de Toulous