Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë mëngjesin e së premtes, rreth orës 06:08 në veri të vendit.

Mësohet se epiqendra e tërmetit ka qenë 12 km në verilindje të Rrëshenit dhe me thellësi 10 kilometra.

Po ashtu nga të dhënat e para sizmiologjika bëhet e ditur se lëkundjet e tërmetit kanë qenë me magnitutë 4.4 ballë.