Polonia është kualifikuar në çerekfinale të “Euro 2016”, pasi në penallti e mposhti Zvicrën 5:4. Ishte Granit Xhaka ai që e humbi penalltinë e vetme.

Ndeshja në kohën e rregullt dhe pas vazhdimeve nga 15 minuta përfundoi 1:1.

Ishte Jakub Blaszczykowski që shënoi për epërsinë e polakëve, ndërsa rezultatin e barazoi Xherdan Shaqiri me një gol të jashtëzakonshëm.

Lichtsteiner – gol
Lewandowski – gol
Xhaka – huqje
Milik – gol
Shaqiri – gol
Glik – gol
Scharr – gol
Błaszczykowski – gol
Rodriguez – gol
Krychowiak – gol

https://www.dailymotion.com/video/x4ibwdi_1-1-xherdan-shaqiri-bicycle-kick-goal-hd-switzerland-1-1-poland-25-06-2016-hd_sport