E hënë, 3 Gusht, 2020
24 C
Skopje
Ballina Lajme Maqedoni

Maqedoni

Kreshnik Spahiu: Lëvizja Besa ti bashkangjitet Aleancës për Shqiptarët…!

I ftuar në emisionin “Tonight Ilva Tare” në Ora News kryetari i Aleancës  Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka komentuar zhvillimet e fundit në...

Sela apel Rufi Osmanit: Mos ik, ndihmoje RDK-në të dalë nga kjo situatë…!

Lideri i LR-PDSH-së, Ziadin Sela i ka bërë thirrje publike Rufi Osmanit të ndërhyjë në kapërcimin e dallimeve në mes dy grupeve të RDK...

“Financial Times” për Katica Janevën: “Gruaja luftëtare që po tronditë Maqedoninë”

Prestigjiozja londineze “Financial Times” e ka përshkruar prokuroren speciale Katica Janeva si “kamxhik për elitën e korruptuar maqedonase dhe ikonë e pazakontë e protestave...

Këshilli Qendror i Lëvizjes BESA: BESA nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet e 5 qershorit

Në bazë të nenit 43, paragrafi 15 të Statutit të Lëvizjes BESA, Këshilli Qendror i Lëvizjes BESA në mbledhjen e tij diskutoi për zhvillimet...

Kriza politike, ndërkombëtarët mesazh të ri partive

Eurokomisioneri Johanes Han dhe tre eurodeputetën, nëpërmjet ambasadorit të BE-së Aivo Orav, kanë dërguar një mesazh për katër partitë politike nëpërmjet të cilit, siç...

DSHM“Feja në Marsh”!!!

Diaspora Shqiptare  e Maqedonisë  ka zgjedhur rrjetet sociale për të ironizuar me protestën e 9 majit të thirur nga i ashtuquajturi Këshilli Opozitarë dhe...

Video-thirrja zyrtare për protestën e 9 majit

Më 9 maj në Shkup, Këshilli opozitar ka paralajmëruar se do të organizoj protesta në Shkup, në të cilën, siç thonë ata “Shqiptarët do...

Letra e Johanes Han anakronike !

Shkruan: Qenan Aliu Miq të dashur, Letra e Johanes Han është anakronike. Sugjerohet të rinisen negociatat mes subjekteve politike protagonste të Marëveshjes së Përzhinos.Të gjendet...

Shqiptari mbush gropat e shtetit në Kumanovë (VIDEO)

60 vjet pa kanalizim dhe pa rrugë të asfaltuara. Atë që nuk e bëri as pushteti qendror dhe as ai lokal e bëri një...

Më Të Lexuara

COVID-19: OBSH paralajmëron për pandeminë ‘e gjatë’ ndërsa rriten rastet

Pandemia e coronavirusit ka të ngjarë të jetë “e gjatë”, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) të shtunën ndërsa vendet nga Franca në Meksikë...

Filipçe: Ti je në pushim, por virusi jo

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri apel që të respektohen masat për mbrojtje nga coronavirusi gjatë qëndrimit në pushime siç janë mbajtja e maskave,...

Në kohë pandemie, qytetarët në Kosovë po përballen edhe me gripin sezonal

Në kohën e pandemisë së coronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal,...

Maqedoni, numri i rasteve të reja me COVID-19 nën 10%, kërkohet respektim i protokolleve në plazhe dhe pishina

Numri i personave të infektuar me coronavirus ka rënë nën 10%. Sipas buletinit të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë, gjatë 24 orëve të fundit...

Maqedonia e Veriut feston Ditën e Republikës, festimi me protokolle dhe pa tubime masive

Dita e Republikës, 2 Gushti, në të cilin festohen dy Ilindenëve historikë, 117 vjet nga Kryengritja e Ilindenit dhe 76 vjet nga Mbledhja e...

Vihet në punë centrali i parë bërthamor në botën arabe

Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan sot vënien në punë të centalit të tyre bërthamor civil të Barakahut, i pari në botën arabe. “Ne njoftojmë sot...