E diel, 5 Korrik, 2020
25 C
Skopje
Ballina Lajme Opinione

Opinione

Kryeministri shqiptar, nuk është kampanjë parazgjedhore, por opozitare.

Nga Elmir Sejfullai Është tash më e sigurt që BDI përgatitet që të jetë opozitë e fuqishme pas zgjedhjeve të 15 korrikut. Fuqizimi i ASH...

Çarku integrist!

Ky është çarku integrist për të kapur karrigen e kryeministrit nga një shqiptar i ''ndershëm'' apo hibrid, luajal dhe dhëndër i urtë apo kollovar...

Lajmet e rre. me në Maqedoni jane po aq të vjetra sa vetë BDl-ja!

Nga Emir HAMZAI Debati për lajmet e rre me (Få ke News) është aq i vjeter sa vetë industria e lajmeve - dezi nformatat, mas...

Presidenti Thaçi ndan urdhrin “Heroi i Kosovës”, Shaban Dragajt

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka nderuar me Urdhrin “Hero i Kosovës”, ish eprorin e UÇK-së, Shaban Dragaj. Presidenti Thaçi në një postim...

SHPALLJA e gjendjes së JASHTËZAKONSHME në gjithë territorin e një shteti çështje shumë seioze

Shkruan Qenan Aliu Në Republikën e Maqedonisë së Veriut kjo çështje është e notuar vetëm në dispozitën kushtetuese. Ndërkaq kuvendi nga pavarësimi nuk ka të...

BDI-ja prej moti nuk u shërben interesave shqiptare

Shkruan: Kim Mehmeti BDI-ja prej moti nuk u shërben interesave shqiptare, por biznes interesave të drejtuesve të saj, gjë që ia mundësojnë paritë maqedonase sepse...

Shpërtheu edhe një virus ai i sondazheve të rejtingjeve të Partive politike

Shkruan Ejup Berisha Paralelisht me situatën e rrezikshme dhe mjaft shqetësuese me prezencën e virusit Corona në përmasa botërore i cili ja...

Puçistët

Shkruan Bajram Selmani Pak ditë pasi u falë namazi i Fitër Bajramit dhe Reisi Sulejman Rexhepi e shpalli të vdekur “koronën”, përkatësisht fitoren...

Kosovë, negociata të shpejtuara, por jo të nxituara

Nga Lisen Bashkurti Në bisedime, dialog dhe negociatashpejtësia lidhet me faktorin kohë, i cili ështëtejet i rëndësishëm. Lidhur me shpejtësinë e arritjes së marrëveshjes Kosovë-Serbi...

Më Të Lexuara

Filipçe: Pagat e mjekëve specialistë në “Shën Erazmo ” janë rritur për 27 mijë denarë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot e vizitoi Spitalin Special për Ortopedi dhe Traumatologji “Shën Erazmo” në Ohër. Në këtë institucion shëndetësor publik, në përputhje...

Si mund të aprovohet një vaksinë kundër COVID-19 në Evropë – ky është procesi, hap pas hapi

Zhvillimi i një vaksine është një rrugë e gjatë. Nga qindra kandidatë për vaksina, shumë pak i plotësojnë kërkesat për t’u miratuar nga autoritetet...

Shkupi: Policia në aksion, partitë politike vendosin pankarta pa miratim

Në SPB Shkup sot në orën 02:45 se është raportuar se në një gardh mbrojtës të një ndërtese në ndërtim e sipër në rrugën...

Dimitrov: Raportet me fqinjët janë të rregulluara

Është tepër e rëndësishme ajo që Komisioni evropian ka qëndrim parimor në lidhje me gjuhën maqedonase e cila në institucionet evropiane është përmendur së...

“Ilaçi për pacientët me COVID-19”: Çka është Remdesiviri dhe pse po e kërkojnë të gjithë?

Disa muaj më parë, shumë njerëz mund të mos kenë dëgjuar asnjëherë për ilaçin Remdesivir. Por, ky emër u përfshi në titujt e lajmeve...

Pse Turqia e ka përballuar kaq mirë COVID-19?

Turqia ka deklaruar se ka ritmet më të ulëta të vdekshmërisë nga COVID-19 në Evropë. Sipas statistikave, Turqia rezulton më mirë se shumë vende të...