Moti në Maqedoni do të jetë kryesisht me diell, me dukuri të vranësirave të vogla lokale në pjesët perëndimroe të vendit. Do të fryejë erë e dobët deri mesatare, kryesisht nga drejtimi verior.

Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej minus 10 deri minus 5, ndërsa e ditës prej 4 deri 10 gradë Celsius.

Në Shkup do të mbajë mot i ngjashëm, kryesisht me diell, me erë të dobët deri mesatare nga drejtimi verior. Temperatura e mëngjesit do të zbresë deri minus 6, ndërsa e ditës do të ngritet deri shtatë gradë.

Në ditët në vijim do të përqendrohet mot stabil dhe i thatë, me dukuri të vranësirave mesatare, ndërsa era edhe më tutje do të jetë kryesisht nga drejtimi verior. Temperaturat e mëngjesit do të jenë pas ndrshime të dukshme, përderisa maksimalet ditore do të jenë në ngritje të vogël. Të hënën pritet të lëvizin prej 7 deri 14 gradë.