E enjte, 9 Korrik, 2020
31 C
Skopje
Ballina Lajme Maqedoni

Maqedoni

Personat me nevoja të veçanta kërkojnë më shumë të drejta

Rritja e shtesave dhe heqja e kufirit deri në moshën 64 vjeçare në shëndetësi, janë vetëm disa nga kërkesat e prindërve të fëmijëve me...

Kompanitë në Maqedoni kanë marrë 206 milion euro nga kthimi i TVSH-së

Në gjysmën e parë të vitit 2020, është bërë kthim i TVSH-së prej 12.7 miliardë denarë ose 206.5 milion euro, që është 6 përqind...

Vazhdon rrënimi i objekteve ilegale në Ohër

Pesëmbëdhjetë objekte më të mëdha në Ohër do të duhet të prishen në periudhën e ardhshme. Kreu i Komunës Georgieski thotë se përkundër presioneve...

Koronavirusi, Filipçe: Duhet të mbrohemi nga disa vende në rajon

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe komentoi rekomandimin e Komisionit për Sëmundje Infektive që shtetasit e Kosovës, Serbisë, Malit të Zi dhe Bosnjës të...

Kosovë, 3 të vd*ekur dhe 183 raste të reja me COVID-19

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë bërë të ditur se edhe 3 persona të diagnostikuar pozitiv me kor*onavi*rusin e ri (COVID-19) kanë vd*ekur, duke çuar...

E mërkura ditë jo-punë për të gjithë qytetarët

Ministria për Punë dhe Politikë Sociale njofton se 15 korriku, e mërkurë është ditë jo-pune për të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë së...

Taravari, apel aktivistëve të ASH-AAA dhe “të tjerëve”: Ndryshimi vjen përmes zgjedhjeve të lira dhe të ndershme

Më 15 korrik do të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut. Shefi i Shtabit Qendror i ASH-së për zgjedhjet e parakohshme...

82 për qind e viktimave nga Covid-19 kanë pasur sëmundje kronike

Në Raportin e Institutit për Shëndet Publik, të Maqedonisë së Veriut, thuhet se në periudhën prej 29 qershorit deri më 5 korrik janë regjistruar...

Ndërroi jetë gazetarja Jasmina Spasovska

Jasmina Spasovska, një gazetare e kahershme në fushën e kulturës, vdiq sot në Shkup pas një sëmundjeje të gjatë. Ajo punoi si gazetare në...

Më Të Lexuara

Zaev: Kemi krijuar shtet sovran, ku jetojnë maqedonas, identiteti dhe gjuha janë pranuar nga tërë bota

Bëhuni krenarë, kemi krijuar shtet sovran, ku jetojnë maqedonas, të njohur nga tërë bota. Ata që e kanë quajtur Blazhe Koneskin xhuxh nga Nebregova,...

Del “përgjimi” i Zaevit me Greta Thunberg nga manipuluesit ukrainas

Kryeministri rus “Wuvan dhe Lexus” sot ka publikuar një bisedë midis ish-kryeministrit Zoran Zaev dhe “aktivistit për ndryshimin e klimës Greta Tunberg dhe babait...

Policia holandeze gjen “një dhomë torturash”, e cila gjendej brenda një kontejneri transporti

Policia holandeze zbuloi një që supozohet të jetë një “dhomë torturash” në një zonë rurale në mes të kufirit të Holandës dhe Belgjikës, e...

Trump: Jam i hapur për një takim me Kim Jong-un

Presidenti amerikan, Donald Trump, tha se është i hapur për një takim tjetër me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, edhe pse...

Hoti: Qytetarët të vetëdijësohen për seriozitetin e situatës me COVID-19

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka thënë që është e nevojshme që të rritet vetëdija e qytetarëve për seriozitetin e situatës me pandeminë. Hoti përmendi...

Selmanaj tregon pse u shkarkua Vjosa Osmani

Lidhja Demokratike e Kosovës, me propozim të kryetarit Isa Mustafa, shkarkoi muajin e kaluar Vjosa Osmanin nga pozita e nënkryetares dhe kryesisë së kësaj...