E diel, 5 Korrik, 2020
25 C
Skopje
Ballina Lajme Maqedoni

Maqedoni

Lëvizja BESA: Pastrimi i listës zgjedhore nuk duhet të jetë pastrim i mërgimtarëve shqiptarë

Në kuadër të marrëveshjes mes katër partive një nga çështjet është edhe miratimi i ligjit që do të definojë metodologjinë e listës zgjedhore. Dhe,...

Pse e vranë Komandant Shqiponjën

Editorial i huazuar nga  agjencia e lajmeve INALajmet e kombshme mbizotëruan në Kumanovë gjatë vitit 2015-2016. Ende pa u shlyer gjurmët nga beteja në...

Lëvizja BESA: Dhembje dhe keqardhje për aktin terrorist në Mynih të Gjermanisë

Bota ende po tronditet nga sulmet makabre e terroriste dhe kështu nuk po mund të marrë veten, andaj në këto momente dhembjeje mendimet tona...

Zëdhënësi i LR-PDSH-së, Elmir Sejfullai: Të hiqen nga lista Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi.

 Zëdhënësi i LR-PDSH-së, Elmir Sejfullai ka reaguar për Marrëveshjen e re të katër partive politike, dhe ndërkohë ai ka kërkuar që përmes një shkrimi...

Ordanovski: TV Telma është në plan që në vjeshtë të mbyllet

Analisti politik, Sasho Ordanovski në shkrimin e tij të fundit të botuar në gazetën ‘Slloboden Pecat’, ndërmjet tjerash shkruan se Televizioni Telma është në...

U votuan ndryshimet e Kodit Zgjedhor

Me 92 vota pro, 3 kundër dhe 1 i përmbajtur, mbrëmë deputetët me procedurë të shkurtuar i votuan ndryshimet e Kodit Zgjedhor.Kjo gjë ishte...

VMRO-PP: Në çfarë rroli Gruevski ndjek projekte qeveritare?

Jemi dëshmitar të propagandës së madhe të drejtuar nga DPMNE dhe BDI-ja për ndërtimin e një zone investuese me lokacion midis Ohrit dhe Strugës,...

SKANDAL: Lirohet nga burgu vrasësi i Komandant “Shqiponjës”, Bajram Limani

Në përvjetorin e vrasjes së Komandant “Shqiponjës” – Xhemail Rexhepi, me urdhër të BDI-së gjykatësja Gjylsime Shabani ka nënshkruar lirimin nga parapurgimi të vrasësit...

Zaev: Me marrëveshjen e re i dhamë fund destruktivitetit të Gruevskit

Kjo marrëveshje që u arrit, para së gjithash dhe mbi të gjitha është marrëveshje për qytetarët e Republikës së Maqedonisë dhe është dalje nga...

Më Të Lexuara

Filipçe: Pagat e mjekëve specialistë në “Shën Erazmo ” janë rritur për 27 mijë denarë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot e vizitoi Spitalin Special për Ortopedi dhe Traumatologji “Shën Erazmo” në Ohër. Në këtë institucion shëndetësor publik, në përputhje...

Si mund të aprovohet një vaksinë kundër COVID-19 në Evropë – ky është procesi, hap pas hapi

Zhvillimi i një vaksine është një rrugë e gjatë. Nga qindra kandidatë për vaksina, shumë pak i plotësojnë kërkesat për t’u miratuar nga autoritetet...

Shkupi: Policia në aksion, partitë politike vendosin pankarta pa miratim

Në SPB Shkup sot në orën 02:45 se është raportuar se në një gardh mbrojtës të një ndërtese në ndërtim e sipër në rrugën...

Dimitrov: Raportet me fqinjët janë të rregulluara

Është tepër e rëndësishme ajo që Komisioni evropian ka qëndrim parimor në lidhje me gjuhën maqedonase e cila në institucionet evropiane është përmendur së...

“Ilaçi për pacientët me COVID-19”: Çka është Remdesiviri dhe pse po e kërkojnë të gjithë?

Disa muaj më parë, shumë njerëz mund të mos kenë dëgjuar asnjëherë për ilaçin Remdesivir. Por, ky emër u përfshi në titujt e lajmeve...

Pse Turqia e ka përballuar kaq mirë COVID-19?

Turqia ka deklaruar se ka ritmet më të ulëta të vdekshmërisë nga COVID-19 në Evropë. Sipas statistikave, Turqia rezulton më mirë se shumë vende të...